.

خانه > رویدادها > پیام دکتر سید حسین نصر به همایش مولانا و دین، شیراز اردیبهشت ۱۳۸۶

پیام دکتر سید حسین نصر به همایش مولانا و دین، شیراز اردیبهشت ۱۳۸۶

seyed hoseyn nasr

سید حسین نصر

به نام نگارنده‌ی دفتر هستی

مولانا محمد جلال الدین معروف به بلخی و رومی بزرگ‌تر از آنست که بتوان برای او بزرگداشتی در خور مقام او تشکیل داد و هر چه ایرانیان در این زمینه انجام دهند باز نمی‌توانند دین خود و فرهنگ خود را به او ادا کنند ولیکن هر عملی در این راه مورد تحسین است و خدمتی است نه تنها به مولانا و نام او و شعر صوفیانه‌ی فارسی بلکه به تمام فرهنگ ایران. روزی نام مولانا زبان زد خاص و عام از بنگال و کشمیر و کوجرات و سند گرفته تا بوسنیه و آلبانی و سرزمین‌های بین آن‌ها بود و فیض برکت وجود و کلامش بر دو عالم تحت سیطره‌ی فرهنگ ایرانی و ترکی حکومت می‌کرد. امروزه صیت شهرت او بسی فراتر رفته وترجمه‌ی آثارش در کتابخانه‌های دورترین شهرهای آمریکا مورد توجه خوانندگان بسیاری است.

در جهانی که از پشت کردن به وحدت و توغل در کثرت و مادیات از یک سو، و تعصب و قشری‌گری بی سابقه‌ی دینی از سوی دیگر، در رنج است، پیام تسامح و تساهل و عشق و محبت او آمیخته با عمیق‌ترین معرفت شهودی هم‌چون ندایی است آسمانی که بر دل رنجور طالبان عالم معنی می‌نشیند و روح آنان را رهایی می‌بخشد و جلا می‌دهد. در عین حال مولانا حقیقت دین را فدای هم‌دلی و تساهل نمی‌کند بلکه خود را خاک پای مصطفای مختار می‌داند.
در بین گروه کثیری از بزرگان فلسفه و حکمت و عرفان که از سرزمین ایران برخاسته و در دامن فرهنگ پربار آن تربیت یافته‌اند شاید پیام هیچ کس به اندازه تعالیم مولانا برای جهان امروز گره گشا و پر ارج نباشد. او درّه‌ی تاج تصوف و کمال نهایی شعر عرفانی خراسانی است. او خداوند سخن فارسی و سلطان عشق و بحر عرفان است. بحری که آن را ساحلی نیست و انسان هر چه در آن شنا می‌کند به پایان آن نمی‌رسد.
بزرگداشت مولانا را به اولیای امور این گردهم آیی تبریک گفته و توفیق مساعی آنان را از درگاه احدیت مسألت دارد. بزرگداشت این شخصیت بی همتا در واقع بزرگداشت خود ایران است. باشد که از این طریق، نسل جوان آشنایی بیشتری با پیام او و با گنجینه‌های فرهنگ خود حاصل کنند و دریابند که کلام مولانا کمندیست که حضرت دوست آن را بر گردن آنان که دوست دارد می‌اندازد و ایشان را به خلوتگاه خود که تنها جایگاه آرامش واقعی است، می‌کشاند درباره‌ی اشعار مولانا چه می‌توان گفت جز آن که
نردبان آسمان است این کلام                                  هر که زان برمی‌رود آید به بام
خداوند متعال صعود از این نردبان را برای شیفتگان او میسر گرداند.
والله اعلم بالصواب
سید حسین نصر

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
  1. ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ در ۲۰:۰۰ | #1

    سلام دکتر کاکایی من مهردادبرون ازاینکه برای شما استاد گرانقدر پیام میفرستم امیدوارم همیشه دراسمان ادبیات ایران بدرخشید باتشکر

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات