.

خانه > رویدادها, نقد و بررسی > عرفان اسلامی: قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی…

عرفان اسلامی: قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی…

دکتر قاسم کاکایی

دکتر قاسم کاکایی

گروه اندیشه: عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در بیان هدف و نظر عرفان اسلامی گفت: عرفان اسلامی سخنش این پیام قرآن است که «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ: بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروى کنید تا خدا دوستتان بدارد».

حجت‌الاسلام و المسلمین «قاسم کاکایی»، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، ضمن بیان این مطلب درباره رابطه عرفان و فلسفه اسلامی گفت: فلسفه اسلامی بعد از ملاصدرا گره‌خوردگی عمیقی با عرفان دارد، حداقل از نظر محتوا. هرچند که روش فلسفه اسلامی همان روش عقل و برهان است، ولی عرفان و قرآن برای فلسفه اسلامی ایجاد و طرح مسئله می‌کنند.
وی افزود: اگر برهان جایی اشتباه کرده باشد که با نتایج کشف و قرآن سازگار نباشد، عرفان و قرآن آن را تصحیح می‌کنند، اگر فیلسوفی در بیان برهانش اشکالی داشته باشد، با برخورد به عرفان و برهان عیب خود را می‌یابد و دوباره به تصحیح برهان خود می‌پردازد.
نویسنده کتاب «وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت» به معرفی و اهمیت کار ملاصدرا پرداخت و اظهارکرد: ملاصدرا یک عارف بزرگ است و بهترین کسی است که عرفان نظری ابن عربی را برهانی کرده است، حتی شاگردان بی‌واسطه ابن عربی مانند صدرالدین قونوی نتوانستند به اندازه ملاصدرا عرفان نظری را برهانی کنند.
وی تأکید کرد: به نظرم اگر امروز فلسفه اسلامی بخواهد حرفی برای عالم داشته باشد، باید از عرفان شروع کند. تشنگی دنیا به مسائل معنوی ما را وا می‌دارد که این بعد از عرفان را تقویت و بیان کنیم و به تشنگان برسانیم و معرفی کنیم.

نویسنده کتاب «فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامی» با اشاره به ویژگی‌های عرفان کاذب گفت: امروزه نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا رویکردی به مسائل معنوی وجود دارد، که این مسئله نشان می‌دهد که بشر از مادیت صرف خسته شده است و به دنبال یک جریان معنوی می‌گردد، محفل‌هایی که تحت عنوان عرفان در همه دنیا برقرار است، محفل‌های انسی است که بیشتر عرفان‌های کاذب و بدون خداست و پایه و مایه ندارند.

این محقق و مدرس دانشگاه تصریح کرد: فیلم‌هایی هم درباره عرفان‌های کاذب ساخته‌اند که نشان می‌دهد که این تشنگی در حد اعلی رسیده که حتی در زمینه‌های هنر هم افرادی که به دنبال بازاریابی هستد، چون خریدار می‌یایند، دست به تولید چنین فیلم‌هایی می‌زنند، حتی اگر فیلم‌های ماورایی نشد، به دنبال ساخت فیلم‌های جادویی مانند هری پاتر و ارباب حلقه‌ها و… می‌روند.

مترجم کتاب «عوالم خیال» در ادامه سخنانش اظهار کرد: با این شواهد به این نتیجه می‌رسیم که خلأهایی وجود دارد که کسانی یا در پی پر کردن این خلأها و یا در پی سوء ‌استفاده از آن‌ها هستند، و ما باید حتما عرفان اصیل را که از قرآن و متن اسلام جوشیده و غایت قصوای آن خداوند، صفات و ذات او و معشوق حقیقی و واقعیتی که تشنگی اسلام را برطرف می‌کند، برسیم و آن را پیدا کنیم، به جای این‌که این تشنگی در ما زیاد شود و در عوض به دنبال سراب‌ها برویم، باید عرفان اصیل را تقویت کنیم.
نویسنده کتاب «تجلی عرفان اسلامی در ادب فارسی»، در ادامه عنوان کرد: عرفان اسلام برخواسته از سنت پیامبر(ص) و قرآن و این است که به قول مولانا یک نوع رابطه‌ای دارد که اتصالی بی تکیف و بی قیاس/ هست رب‌الناس را با جان ناس. خداوند با هر انسانی یک ارتباطی دارد و اگر زمینه‌های درونی ما سامان داده شود، خداوند به سراغ همه ما می‌آید و درب دل همه ما را می‌کوبد.
مترجم کتاب «اقتدا به محمد(ص)» تأکید کرد: عرفان اسلامی در پی این است که این زمینه فراهم شود و شهودات الهی به برکت تبعیت از پیامبر(ص) نصیب ما شود. عرفان اسلامی سخنش این پیام قرآن است که «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ: بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروى کنید تا خدا دوستتان بدارد.» اگر تبعیت از حضرت ختمی مرتبت(ص) و شریعت اصیل اسلام کردید، محبوب خداوند می‌شوید.
نویسنده کتاب «فلسفه عرفان» در ادامه سخنانش تأکید کرد: دیدگاه‌های مخالف عرفان اسلامی، مسئله بسیار مهمی است. متأسفانه همان طور که شهید مطهری بیان کرد د. جریان مثل دو تیغه قیچی اکنون در حال بریدن عرفان اصیل اسلامی هستند. عده‌ای از داخل کشور بر این باورند که مسائل عرفانی، معنوی، سیر و سلوک و… به دین بسته شده و جزو دین نیست، دین همان ظاهر عبادات و سنت است که ما ملاحظه می‌کنیم.
وی در بیان اعتقادات این دو گروه افزود: این گروه به عده‌ای که اهل عرفان، معنا و معنویت هستند بی‌مهری می‌کنند و در پی منزوی کردن این افراد هستند که اگر بخواهیم وارد شویم که چه بزرگانی با این دیدگاه منزوی شده‌اند، بحث به درازا می‌کشد و به سرانجام نمی‌رسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز تأکید کرد: عده‌ای هم از خارج جهان اسلام، سخنشان بر این است که هر معنویتی و هر زیبایی معنوی که در اسلام می‌بینید، سر رشته آن را در آئین هندو، بودا، مسیحیت و… می‌توان پیدا کرد. این گروه معتقدند که این مسائل در اسلام وجود ندارد، در ذات خود قرآن و سنت عرفان وجود ندارد. این دو تیغه قیچی آمده اند و در حال قیچی کردن این معنویت از اسلام هستند.
حجت‌الاسلام کاکایی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مسائل و وظایفی که با آن مواجه هستیم این است که نشان دهیم که عرفان اصیل از درون اسلام می‌جوشد و با شریعت پیوند دارد و اگر این نباشد عرفان‌های کاذب و باطل جای عرفان اصیل را می‌گیرد و رهزن خلق می‌شوند.

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات