.

خانه > تأليفات, کتاب ها, نقد و بررسی > پیوند عقل و دل در «گلبانگ سربلندی»

پیوند عقل و دل در «گلبانگ سربلندی»

دکتر قاسم کاکایی

دکتر قاسم کاکایی

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-

حجت‌الاسلام دکتر قاسم کاکایی در کتاب «گلبانگ سربلندی» واقعه عاشورا را از زاویه عرفانی بررسی کرده است. به گفته او، مطالب و بررسی‌های این کتاب، هم حاصل دل است و هم حاصل عقل./

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و نویسنده این اثر،‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به بررسی عرفانی عاشورا در این کتاب، گفت: در این بررسی، بحث عشق و تجلی عشق در کربلا مطرح شده است.

وی کتابش را یک دوره عشق‌شناسی و کالبدشناسی عشق در کربلا دانست که طی ۱۰ سال روضه‌خوانی شکل گرفته است.

مدرس فلسفه دانشگاه شیراز ادامه داد: این کتاب برگزیده‌ای از سخنرانی‌ها و روضه‌هایی است که طی ده سال در ماه محرم بر منبر ارایه کرده‌ام. این روضه‌ها شاید به دلیل عرفانی بودن‌ از سایر روضه‌ها متفاوت باشند.

وی به شرح پیوند عرفان و حماسه در کتابش اشاره کرد و گفت: ابعاد اجتماعی این واقعه در این کتاب مغفول نمانده‌اند و به آنها نیز گریزی زده شده است.

کاکایی با تاکید بر ضرورت محفوظ نماندن عزت و حرمت اهل بیت(ع) در برخی از روضه‌خوانی‌ها، گفت: برخی روضه‌ها ناخواسته نوعی ضعف و ذلت را به اهل بیت(ع) نسبت می‌دهند، به همین دلیل ممکن است بسیاری از جوانان با روضه‌های حماسی عاشورا که اوج این واقعه و عزت اهل بیت(ع) را نشان می‌دهند، ناآشنا باشند.

وی یکی از انگیزه‌هایش از تدوین این کتاب را آشنا کردن جوانان با روضه‌ها و خطابه‌های حماسی درباره واقعه کربلا دانست و گفت: اگر روضه‌خوانی‌ها را عرفانی نکینم و جنبه‌های عرفانی و حماسی عاشورا را نشان ندهیم، جوانان‌مان در آینده با مشکل تحلیل در این باره مواجه می‌شوند.

کاکایی کتاب «گلبانگ سربلندی» را به انتشارات هرمس سپرده است.

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات