.

خانه > تأليفات, کتاب ها > کتاب «اقتداء به محمد(ص)» بازشناخت اسلام در عصر معاصر است

کتاب «اقتداء به محمد(ص)» بازشناخت اسلام در عصر معاصر است

following

کتاب اقتدا به محمد (ص)

ابکنا گروه اندیشه: به باور مترجم کتاب «اقتدا به محمد(ص)»، نویسنده به علت رواج موج اسلام‌ستیزی در آمریکا از یک سوی و ارادت به رسول‌ اکرم(ص) از سوی دیگر، پیامبر(ص) را محور اسلام دانسته و به همین جهت به معرفی ایشان در این کتاب پرداخته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «قاسم کاکایی»، مدرس حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) به معرفی اجمالی از «کارل ارنست» نویسنده این اثر پرداخت و بیان کرد: کارل ارنست استاد برجسته‌ مطالعات دینی در دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا واقع در شهر چپل هیل است. ایشان به علت علاقه به مسلمان از یک سو و اسلام‌ستیزی که در آمریکا در دهه اخیر به وجود آمده از سوی دیگر، با وجود این‌که مسلمان نیست درصدد معرفی اسلام برمی‌آید.

حجت‌الاسلام کاکایی در ادامه افزود: کارل ارنست شاگرد آن‌ماری شیمل بود؛ کسی که کتاب «ابعاد عرفانی اسلام» را نوشته است. ارنست از طریق استاد خود با عرفان اسلامی آشنا و علاقه‌مند می‌شود. وی مجذوب معنویت اسلام می‌شود که این معنویت را در دو چیز می‌بیند: یکی در تشیع و دیگری در تصوف؛ به همین جهت مطالعات خود را به این دو حوزه متمرکز می‌کند. در این خلال به شیخ روزبهان علاقه‌مند می‌شود و تحقیقات فراوانی در این زمینه انجام داده‌اند؛ بنابراین دو کتاب در مورد روزبهان نگاشته است.

وی تصریح کرد: کتاب اقتدا به محمد(ص) در کشورهای مختلف اسلامی بسیار مورد توجه قرار گرفته و در کشورهای مصر، ترکیه،‌ مالزی و اندونزی جوایز ارزنده‌ای را برای مؤلف به ارمغان آورده است. در این کتاب پررنگ‌بودن اسلام شیعی و نیز انتقاداتی که از وهابیت کرده است، مورد خشم وهابیان قرار گرفته است.

وی در خصوص کتاب اظهار کرد: ارنست نسبت به رسول‌الله(ص) ارادت خاصی داشته و پیامبر(ص) را محور اسلام دانسته و به همین جهت به معرفی ایشان در این کتاب پرداخته است. این اثر در یک مقدمه و شش فصل تنظیم شده است. فصل اول تحت عنوان «اسلام در چشم غربیان»، یک چشم‌اندازی از نگاه غربی‌ها به اسلام را نشان می‌دهد. در ابتدا نگاهی اجمالی به اسلام دارد سپس به تفصیل و به لحاظ تاریحی دیدگاه‌های اسلام‌ستیزانه غرب را از قرون وسطی تا عصر حاضر بررسی می‌کند. خلاصه این فصل این است که پیش‌داروی‌ها را در مورد اسلام کنار گذاشته و به معرفی درست آن بپردازید.

مترجم این کتاب ادامه داد: فصل دوم تحت عنوان «نگرش به اسلام در قالب دین»، به این موضوع که دین اسلام یک ایدئولوژی نیست بلکه یک دین معنویی است و ادامه دیگر ادیانی است که از قبل آمده است. به همین خاطر بر آن است تا به سوء‌فهم‌های ناشی از آمیخته شدن اسلام با مسایل قومی و نژادی خاتمه دهد.

حجت‌الاسلام کاکایی افزود: فصل سوم با عنوان «منابع قدسی اسلام» پرداخته و این منابع دو محور دارد؛ یکی قرآن و دیگری سنت. این فصل با زندگی پیامبر اسلام(ص) آغاز می‌شود و با نگاهی اجمالی به قرآن، ساختار و محتویات آن ادامه می‌یابد. این فصل بر نقش‌محوری پیامبر اسلام(ص) اهمیت داده می‌شود و همچنین به معرفی جایگاه سنت در دین مبین اسلام پرداخته است.

وی ادامه داد: فصل چهارم تحت عنوان «اخلاق و زندگی این جهانی» به جنبه‌های عملی آموزه‌های اسلام از جمله اخلاق و فقه می‌پردازد. ارنست ارتباط میان فقه و حیات دنیوی را بیان می‌کند و یک دیدگاه تاریخی در خصوص تکامل مباحث اخلاقی و فقهی در جهان اسلام دارد و به چالش‌های پیش‌روی فقه و اخلاق در جهان امروز می‌پردازد. به مسائلی همچون، بحث حجاب حکومت اسلامی، اسلام و لیبرالیسم، مسایل مربوط به جنسیت و حقوق زن می‌پردازد.

مترجم افزود: فصل پنجم تحت عنوان «معنویت و عرفان عملی» به ابعاد عرفانی و معنوی اسلام می‌پردازد. منابع این معنویت یکی ائمه شیعه(ع) و دیگری مشایخ صوفیه است و این‌ها را منابع معنویت و عرفان در دو سنت تشیع و تصوف می‌داند. مباحثی چون مخالفت وهابیان با مفهوم ولایت در این فصل مورد بررسی قرار می‌دهد و در این فصل در خصوص هنر اسلامی هم بحث می‌کند.

وی در پایان بیان کرد: فصل ششم تحت عنوان «ایجاد تصویری جدید از اسلام در قرن بیست و یکم» نگاهی به مسأله اسلام و مقتضیات زمان و نیز مسئله‌ سنت و تجدد دارد و از یک نوع کثرت‌گرایی دین بحث می‌کند و معتقد است که مسلمانان به کثرت‌گرایی دینی اعتقاد دارند و به دیگر دین‌ها احترام می‌‌گذارند و آنچه القاعده و وهابیت می‌گویند با آنچه اسلام می‌گوید، توافقی ندارد.

ادامه مطلب:

معرفی کتاب اقتدا به محمد (ص)

 

مطالب مرتبط:

نگاهی به کتاب اقتدا به محمد (ص) نوشته پروفسور کارل ارنست

کتاب “اقتدا به محمد (ص)” به چاپ دوم رسید

“اقتدا به محمد (ص)” کتاب برگزیدۀ فصل شد

اقتدا به محمد (ص) کتاب برگزیدۀ سال حوزه شد

همزمان با ایام میلاد پیامبر (ص) کتاب اقتدا به محمد (ص) منتشر شد

به مناسبت روز قدس: فرازی از کتاب “اقتدا به محمد (ص)” نوشته: کارل ارنست

کتاب «اقتداء به محمد(ص)» بازشناخت اسلام در عصر معاصر است

 

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات