.

خانه > نقد و بررسی > تفسیر معنای زندگی در عاشورا/امام حسین(ع) از مرگ “هستی آفرینی” کرد

تفسیر معنای زندگی در عاشورا/امام حسین(ع) از مرگ “هستی آفرینی” کرد

خبرگزاری مهر- ۱۳۸۹/۹/۲۶- استاد فلسفه دانشگاه شیراز بحث “معنای زندگی” را یکی از مهمترین موضوعات امروز در فلسفه خواند و گفت: امام حسین(ع) در کربلا از مرگ “هستی آفرینی” کردند و نشان دادند که گاهی لازم است حیات حیوانی را پیش پای حیات انسانی ذبح کنیم.

arbain italia

محرم

حجت الاسلام قاسم کاکایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در مورد هدف و معنای زندگی کتاب و مقالات متعددی نوشته شده اما چیزی که امام حسین(ع) در کربلا ارائه دادند “هستی آفرینی” از مرگ است. اهدافی که امام در کربلا مطرح کردند عزت نفس، زیر بار ظلم نرفتن و حفظ ارزشهای انسانی بود. ما به خاطر ارزشهای انسانی زندگی می کنیم والا اگر به هر قیمتی بخواهیم حیات داشته باشیم که ارزشی ندارد.

این استاد فلسفه تصریح کرد: امام حسین(ع) جان شیرین را فدای یک حیات والاتری به تعبیر قرآن “حیات طیبه” کردند. گاهی باید از این حیات پست چشم پوشید تا به آن حیات واقعی دست یافت. اینکه امام ننگ را نمی پذیرند به این جهت است که آن را آلوده کننده “حیات طیبه” می دانستند.

وی افزود: امام حسین در این حرکت معنایی از زندگی ارائه کردند که می تواند برای همه کسانی که از مرگ فرار می کنند و مرگ را تلخ می دانند ملاک باشد. سیدالشهدا نشان دادند که گاهی لازم است “حیات حیوانی” را پیش پای “حیات انسانی” ذبح کنیم.

حجت الاسلام کاکایی با تأکید بر گفتگوهای واقعه عاشورا گفت: اگر بحث کربلا را به ویژه گفتگوهایی که در بین امام حسین(ع) با اصحاب و خاندانشان و یا گفتگوی میان اصحاب با یکدیگر را جمع آوری کنیم متوجه بسیاری از مسائل خواهیم شد. به این جهت که وقتی انسان مرگ را پیش روی خود می بیند خیلی از حجابها کنار می رود و انسان از موضعی سخن می گوید که معنای زندگی بسیار شفاف است.

وی یادآور شد: در کربلا تصویر زیبایی از عاطفه، عشق و محبت می بینیم. اگر بتوانیم بر روی همین بعد محبت و عاطفه کار کنیم و این عناصر را از کلام اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب و خاندان محترم ایشان بیرون بیاوریم بهترین درسهایی است که می توان برای امروز گرفت.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات