.

خانه > نقد و بررسی > علامه طباطبایی بزرگترین مفسرشیعه معاصر است/ بیان حکمت متعالیه با زبان روز

علامه طباطبایی بزرگترین مفسرشیعه معاصر است/ بیان حکمت متعالیه با زبان روز

خبرگزاری مهر- بزرگداشت علامه طباطبایی- استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه علامه طباطبایی با بیان روشن و زبان حکمت متعالیه پاسخ بسیاری از مشکلات فکری زمانه خود را ارائه کرد، علامه را بزرگترین فیلسوف و مفسر شیعه معاصر دانست .

علامه طباطبایی

علامه طباطبایی

حجت الاسلام دکتر قاسم کاکایی استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ویژگیهای علامه طباطبایی اظهار داشت:  مرحوم علامه طباطبایی مطرح ترین و بزرگترین فیلسوف و مفسر شیعه معاصر است و در زمینه کارهای وی نکته قابل اهمیت این است که علامه طباطبایی حکمت متعالیه را با زبان عصر ما برای شیفتگان فلسفه بیان کرد.

وی افزود: کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه طباطبایی در عصری منتشر شد که مکتبهای رقیب فلسفی و مادی بحث بزرگی برای اندیشه و افکار نسل جوان آن زمان به حساب می آمد و توانست مشکلات بسیار زیاد فکری را با لسان و زبان حکمت متعالیه حل کند، یعنی با زبان بسیار روشن و گویا همه مسائل حکمت متعالیه را بیان کرده است.

دکتر کاکایی تأکید کرد: در بحث معرفت شناسی ادراک و کثرت در ادراک از نوآوری های مرحوم علامه طباطبایی است که حتی در فلسفه ملاصدرا و پیروان وی نیز چندان نشانی از آن مشاهده نمی کنیم و علامه با قدرت فکری خود توانست آن را عرضه کند تا مقابل مکاتب فلسفی غرب که بیشتر روی اپیستمولوژی و شناخت شناسی تأکید می کنند پاسخ قوی و درخوری باشد.

استاد فلسفه و عرفان اسلامی یادآور شد: علامه طباطبایی که به حق فیلسوف فطرت نام گرفته بحث فطرت و مسائل روان شناسی فلسفی را به خوبی در آثار خود بیان کرد، در فلسفه هایی چون فلسفه ملاصدرا زمینه هایی بوده اما بسط و گسترش آن به دست علامه طباطبایی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه علامه درس و بحث خود را به حوزه محدود نکرد و مرزی از حوزه به دانشگاه زده و فضلای دانشگاهی را از چشمه اندیشه بلند خود سیراب کرد و توانست اندیشه فلسفی شیعه را در دنیا مطرح کند. از زمان کربن به بعد فلسفه شیعه را در دایره المعارفهای غربی و متون غربی به وضوح می یابیم تا پیش از آن چندان نشانی از فلسفه شیعه در میان غربی ها مشاهده نمی شد و هانری کربن تحت تأثیر علامه طباطبایی فلسفه شیعه را معرفی کرد.

حجت الاسلام کاکایی گفت: تفسیرالمیزان تفسیر بسیار دقیقی است که ویژگی مهم آن این است که علامه از ابعاد مختلفی چون فلسفه، عرفان، کلام و حدیث وارد تفسیر شده و نکته جالب توجه اینکه علامه مباحث را با یکدیگر خلط نمی کند وقتی وارد بحث فلسفی می شود یک فیلسوف محض است و وقتی وارد بحثهای عرفانی می شود یک عارف تمام است و وقتی بحث حدیثی می کند یک محدث کامل است و حق هر بحثی را به خوبی ادا می کند.

وی اضافه کرد: نکته جالب توجه درباره تفسیر المیزان تفسیر قرآن به قرآن است. اینکه کسی کل قرآن را مورد تعمق قرار داده و آیات قرآن را با یکدیگر تفسیر کند و از این تعمق جوهره های فراوانی به دست آورد که بنا بر تصحیح خود این نوع تفسیر آیه به آیه و قرآن به قرآن را از استاد بزرگ عرفان خود آیت الله سید علی قاضی آموخته و در این تفسیر به منصه ظهور نهادند.

به گزارش مهر، سید محمد حسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی (۱۲۸۱- ۱۳۶۰) فقیه، فیلسوف و مفسر قرآن است که در راستای احیای حکمت، فلسفه و تفسیر در حوزه های تشیع فعالیت کرده است. وی تنها به شرح حکمت صدرایی اکتفا نکرد و به تأسیس معرفت شناسی در این مکتب می پردازد.

وی با انتشار آثار متعدد و تربیت شاگردانی بسیاری در دوران مواجعه با اندیشه های غربی نظیر مارکسیسم به اندیشه دینی حیاتی دوباره بخشید. .

علامه طباطبایی صبح روز یکشنبه ۲۴ آبان سال ۱۳۶۰ چشم از جهان فرو بست.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
 1. ۶ اسفند ۱۳۸۹ در ۰۹:۲۵ | #1

  جناب آقای پورشاهی، با سلام و سپاس از حسن ظنتان، متأسفانه مجموعۀ مربوط به علامۀ طباطبایی را در اختیار نداریم. به محض دسترسی در سایت قرار خواهد گرفت.

 2. سعید پورشاهی
  ۵ اسفند ۱۳۸۹ در ۱۹:۱۹ | #2

  با سلام
  با تشکر از سایت معنوی شما ، اینجانب (سعید پورشاهی ) تقاضا دارم که مجموعه مستند حدیث سرو (در باب زندگانی علامه سید محمد حسین طباطبایی ) را نیز برای دانلود در سایت قرار دهید
  از مجموعه علامه قاضی نهایت استفاده را خواهم کرد
  در پایان ممنون میشوم اگر پاسخی را برایم بدهید
  التماس دعا

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات