.

خانه > تأليفات, رویدادها, کتاب ها > نگاهی به کتاب اقتدا به محمد (ص) نوشته پروفسور کارل ارنست

نگاهی به کتاب اقتدا به محمد (ص) نوشته پروفسور کارل ارنست

دکتر کارل ارنست نویسنده کتاب اقتدا به محمد (ص)

دکتر کارل ارنست

دیپنا: کتاب اقتدا به محمد (ص) نوشتۀ پروفسور کارل ارنست استاد دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا با ترجمۀ حجت الاسلام دکتر قاسم کاکایی در دی ماه ۱۳۸۹ به چاپ می رسد.

دکتر کاکایی در گفت و گو با خبرنگار دیپنا در فارس، در مورد این کتاب گفت: «کارل ارنست این کتاب را بعد از واقعۀ ۱۱ سپتامبر در دفاع از مسلمانان و اسلام نوشته است. ایشان در مقدمۀ کتاب به مسلمان نبودن خود اشاره می کند و می گوید که مسلمان نبودن من، مانع نمی شود که از مسلمانان دفاع کنم و از بی مهری هایی که نسبت به قرآن و اسلام شده، می نویسد.» وی در ادامه گفت: «نویسندۀ این کتاب بعضی از بغض ها و کینه هایی که در طول تاریخ در برخی از سران کلیساها علیه قرآن و اسلام وجود داشته را معرفی و نقد می کند و بلاهایی را که سران استعمار در دوران استعماری، بر سر مسلمانان آورده اند، طرح و نقد می کند و به هجمه هایی که تحت عنوان مبارزه با بنیاد گرایی و تروریسم علیه اسلام است، پاسخ می دهد و سعی می کند چهرۀ معنوی اسلام را معرفی کند.»

وی همچنین افزود: «کارل ارنست در کتاب خود، دو چهره از معنویت اسلام با عنوان تشیع و تصوف را معرفی می کند، تصوفی مانند تصوف مولوی. تشیع و تصوف را به عنوان جنبه های معنوی اسلام که مغفول واقع شده از جانب کسانی که اسلام را فقط در بعد سیاست و القاعده و طالبان و … دیده اند، معرفی می کند.»

قاسم کاکایی تصریح کرد: «این کتاب، نقدهای جدی نسبت به وهابیت دارد؛ چرا که وهابیت، چهره ای زشت از اسلام در سراسر دنیا نشان داده است؛ و از دو شاخۀ تشیع و تصوف دفاع می کند. همچنین با توجه به بی مهری های اخیر نسبت به قرآن، کارل ارنست در این کتاب، قرآن را به غربی ها معرفی می کند و می گوید زمانی که دانشجو بودم، در دانشگاه هاروارد آمریکا به سراغ قرآن رفتم تا اطلاعاتی دربارۀ قرآن به دست بیاورم، به فیش هایی که کتاب ها را معرفی می کردند مراجعه کردم و دیدم که نوشته اند قرآن تألیف محمد (ص) و کتاب مقدس را نگاه کردم و عنوانی از مؤلف ندیدم و برای بنده سؤال بود که چرا این ها در یک دانشگاه معتبر به نام هاروارد، قرآن را تألیف محمد (ص) می دانند.»

وی اذعان داشت: «کارل در این کتاب، زیبایی ها و برجستگی های قرآن را که در مورد آن ها دشمنی شده و جنبه های معنوی قرآن را به غربی ها نشان می دهد.»

کاکایی در پایان گفت: «این کتاب شاید برای من مسلمان از نظر محتوایی خیلی مطلب نداشته باشد ولی اطلاعات و مسائلی را که طرح می کند و ضدیت هایی که با اسلام می شود و این که غربی ها از چه چشمی و از چه نگاهی به اسلام نگاه می کنند و در مجموع برای کسانی که می خواهند برای اسلام تبلیغ و از آن دفاع کنند، اطلاعات مفیدی دارد و به نظر بنده هر مبلغی باید این اطلاعات را داشته باشد و این مطالب را بخواند و از اوضاع امروز دنیا علیه اسلام، آن هم از چشم یک غربی مطلع باشد.»

این کتاب در یک مقدمه و شش فصل تنظیم شده است:

فصل اول تحت عنوان «اسلام در چشم غربیان»، ابتدا نگاهی اجمالی به اسلام دارد؛ سپس به تفصیل و به لحاظ تاریخی دیدگاه های اسلام ستیزانۀ غرب را از قرون وسطا تا عصر حاضر، بررسی می کند. جنگ های صلیبی، مسألۀ استعمار و غرض ورزی های مستشرقان، از جمله موضوعات این فصل هستند.

فصل دوم تحت عنوان «رویکرد به اسلام در قالب دین»، به تاریخچۀ واژۀ «دین» (religion) و تطور معنای آن از صدر مسیحیت تا اوایل عصر استعمار، می پردازد، و بر آن است تا به سوء فهم های ناشی از آمیخته شدن اسلام با مسائل قومی و نژادی، خاتمه دهد.

فصل سوم به «منابع قدسی اسلام» یعنی به قرآن و سنت، اختصاص دارد. این فصل، با زندگی پیامبر اسلام (ص) آغاز می شود و با نگاهی اجمالی به قرآن، ساختار و محتویات آن، ادامه می یابد. این فصل بر نقش محوری پیامبر اسلام (ص) به عنوان “رحمه للعالمین” در معارف اسلامی تأکید می ورزد. در این جا برداشت پروفسور ارنست از اسلام، با مطرح ساختن مسألۀ ولایت، به دیدگاه های شیعی، نزدیک می شود. در همین فصل است که وی به مواضع خصمانه علیه قرآن، و به خصوص به آخرین آن ها، کتاب “آیات شیطانی” سلمان رشدی، پرداخته است و به آن ها پاسخ می دهد.

فصل چهارم تحت عنوان «اخلاق و زندگی این جهانی» به جنبه های عملی آموزه های اسلام، از جمله اخلاق و فقه می پردازد. منابع تفکر اخلاقی جهان اسلام و ربط و نسبت آن ها با فلسفه و آموزه های یونانی و نیز اندیشه های ناب قرآن و سنت، در این فصل، مورد بحث قرار می گیرد. از جنبۀ فقهی نیز مسائل چالش برانگیزی چون حکومت اسلامی، اسلام و لیبرالیسم، مسائل مربوط به جنسیت و حقوق زن، مسألۀ حجاب و نیز رابطۀ اسلام و علم، موضوعات دیگر این فصل را تشکیل می دهد.

فصل پنجم تحت عنوان «معنویت و عرفان عملی» به ابعاد عرفانی و معنوی اسلام، می پردازد و ائمۀ شیعه (ع) و مشایخ صوفیه را به عنوان رهبران و سرچشمه های معنویت و عرفان، در دو سنت تشیع و تصوف، بررسی می کند. مباحثی چون مخالفت وهابیان با مفهوم ولایت، در این فصل، بررسی می شود. این فصل همچنین به ماهیت هنر اسلامی می پردازد و مباحثی همچون هنر قدسی، هنر سکولار با بن مایه های دینی، هنر اسلامی از دیدگاه مسلمانان، و هنر اسلامی از دیدگاه غربیان را در بر دارد.

فصل ششم که فصل خاتمه و نتیجه گیری است، تحت عنوان «ایجاد تصویری جدید از اسلام در قرن بیست و یکم» نگاهی به مسألۀ اسلام و مقتضیات زمان و نیز مسألۀ سنت و تجدد دارد و بر آن است تا نشان دهد که چگونه «ایدئولوژی» و «تکنولوژی» دائماً طرز تلقی مسلمانان و غیر مسلمانان از اسلام را تغییر می دهد.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
  1. صدیقه
    ۱۶ دی ۱۳۸۹ در ۱۷:۴۱ | #1

    سلام استاد
    واقعا خسته نباشید!! بالاخره به مرحله چاپ رسید !!من که خیلی دوست داشتم این کتاب رو بخونم !!اگه میشه بگید کجا می تونیم بی دردسر تهیه کنیم

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات