.

خانه > نقد و بررسی > نخستین همایش بزرگداشت سید جلال الدین اشرف در دانشگاه گیلان

نخستین همایش بزرگداشت سید جلال الدین اشرف در دانشگاه گیلان

دکتر قاسم کاکایی

همایش یک روزه بزرگداشت سید جلال الدین اشرف در در دانشگاه گیلان و نیز در حرم این امامزادۀ عظیم الشأن در آستانۀ اشرفیه در روز ۱۷ اسفند ۹۵ برگزار شد. دکتر قاسم کاکایی به عنوان سخنران افتتاحیۀ همایش، تحت عنوان «فلسفۀ زیارت» سخنان مبسوطی ارائه کرد که خلاصۀ آن در نشریات، خبرگزاریها و صدا و سیمای محلی به قرار زیر منتشرشد:

 

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از رشت حجت الاسلام  دکتر قاسم کاکائی در نخستین کنگره ملی “سید جلال الدین اشرف” در دانشگاه گیلان در تشریح موضوع فلسفه زیارت اظهار کرد: اگر هدف خلقت و بعثت را در نظر بگیریم زیارت آن هم زیارت نسل پیامبر(ص) عصاره فلسفه خلفت و نبوت است.

وی با بیان اینکه پیامبر (ص) برانگیخته شد برای ذکر و یاد خدا، گفت: قرآن خودش ذکر است و پیامبر به شخصه ذکر است و در جایی از قرآن این مطلب آمده است که ذکر پیامبر(ص) است.

استاد فلسفه و عرفان اسلامی ادامه داد: امامزادگان گل هایی هستند که در جای جای ایران روییده اند تا عطر آنها فضای ایران را عطرآگین کند و این محال است که در بازار عطر فروشی قدم بزنید و بوی عطر نگیرید و معطر نشوید.

کاکایی با تاکید بر اینکه هدف بعثت ذکر است، گفت: امامزادگان محل تعلیم و تزکیه هستند و زیارت نامه ای که می خوانید همان تعلیم و درس اخلاق است.

**هدف خلفت تعلیم اسماء است

وی با بیان اینکه هدف خلفت تعلیم اسماء است، افزود: یک نام لفظی داریم به نام الله و یک اسماء حقیقی داریم که در وجود اهل بیت(ع) و امازادگان متجلی می شود.
این استاد فلسفه بیان کرد: هدف از زیارت، گرفتن نور، گرما و رنگ خدا از ستارگان خدا یعنی همان امازادگان و اهل بیت(ع) است.

وی با بیان اینکه رنگ خدا بی رنگی است، افزود: وقتی به زیارت امامزاده می روید همه رنگ ها و نیرنگ ها را دور می ریزد و در کنار امامزادگان بی رنگ می شوید.

کاکایی ادامه داد: کسی نشست و برخاست داشته باشید که دیدن او خدا را یاد شما بیاندازید یعنی کسی که اسم و نام خداوند باشد و صفات خداوند در او متجلی باشد.

وی با بیان اینکه معانقه تنها به معنای روبوسی نیست لازمه معانقه را در برگرفتن دانست و افزود: معانقه مانند همین نمازی است که در کنار مقبره اهل بیت (ع) و امامزادگان می خوانیم.

وی با بیان اینکه شاید بعضی ها بگویند این مرده پرستی است، بیان کرد: این از جهل است که نسل پیامبر(ص) را مرده بپنداریم در حالی که از زندان تن آزاد شدند و حضور و پاسخگویی آنها از رخت تن بیشتر است.

استاد فلسفه و عرفان اسلامی با اشاره به اینکه در زیارت نامه امام رضا(ع) می گوییم شهادت می دهم من را می بینید و کلام من را می شنوید و پاسخ می دهید، بیان کرد: اگر کسی به مقام شهادت رسیده باشد زنده است و می توانید با آنها سخن بگویید و مناجات کنید.

وی افزود: در همه جا میتوان با معصوم و ولی خدا صحبت کرد ولی یادگار آنها جسم مطهر آنهاست و جسمی است که نور آنها را گرفته و یادگار آنها روی زمین است به همین دلیل به زیارت اهل بیت (ع) می رویم.

**عشق و محبت، معرفت ایجاد می کند

استاد فلسفه و عرفان اسلامی ادامه داد: اینکه ضریح و در و دیوار امازادگان و اهل بیت (ع) را می بوسیم حب در و دیوار نیست حب آن کسی است که در آن دیار ساکن است زیرا در و دیوار هم مانند پیراهن یوسف متبرک به یوسف است.

وی با بیان اینکه عشق و محبت، معرفت ایجاد می کند، گفت: اگر زیبایی را شناختید آن را دوست می دارید.

کاکایی با بیان اینکه دیدن محبت ایجاد می کند و محبت معرفت را بیشتر می کند، تصریح کرد: حاصل شناخت و معرفت، ایمان است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از شبستان، حجت الاسلام دکتر قاسم کاکایی، رئیس دانشکده معارف دانشگاه شیراز در کنگره ملی آقا سید جلال الدین اشرف که در رشت برگزار شد، گفت: هدف از بعثت انبیا و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) برپا داشتن ذکر و یاد خداوند در عالم است.

وی زیارت را عصاره فلسفه خلقت و نبوت دانست و گفت: زیارت واسطه قرار دادن اولیای الهی به عنوان آبرومندان در درگاه خداوند برای تقرب و رشد پیدا کردن است.

کاکایی افزود: امام زادگان، این گل‌هایی که در جای جای سرزمین ما روییده‌اند، فضای ایران را عطرآلود کرده‌اند.

وی با اشاره به روحیه معنویت گرای ایرانیان در طول تاریخ، گفت: مزار امام زادگان مکرم از دیرباز محل تعلیم و تزکیه بوده است.

رئیس دانشکده معارف دانشگاه شیراز، محیط معنوی مزار امام زادگان را در تقویت روحیه دین محوری مردم ایران موثر خواند و گفت: زیاراتی که محیط‌های مذهبی مانند مزار امام زادگان قرائت می‌شود، خود درس اخلاق و تعلیم است.

وی با بیان اینکه هر یک از امام زادگان جلیل القدر در عصر خود سرآمد مردم بوده‌اند، اظهار کرد: اسما الله در اهل بیت و امام زادگان جاری هستند.

کاکایی اضافه کرد: هدف این ستارگان زمینی، رنگ و نور و عطر الهی گرفتن مردم است.

وی با اشاره به تبلیغات وهابیت علیه شیعه، اعلام کرد: شیعه هراسی که توسط وهابیت و استکبار جهانی تبلیغ می‌شود، به خاطر نفهمیدن فلسفه توسل در شیعه است.

رئیس دانشکده معارف دانشگاه شیراز تاکید داشت: زیارت امام زادگان خداوند را به یاد ما می‌اندازد، چون این بزرگواران نماینده خداوند هستند و صفات الهی در آنها متجلی است.

وی تهمت مرده پرستی زدن به شیعه را خلاف عقل و منطق دانست و گفت: مرده پنداشتن امام زادگان از روی جهل است.

کاکایی خاطرنشان ساخت: کسی که مجرد از تن شده حضورش در عالم قوی تر و اثر بخش تر است.

وی اذعان داشت: حضور شیعیان بر سر مزار امام زادگان در واقع برای عبادت کردن خداوند سبحان در کنار کسی است که رنگ الهی دارد.

رئیس دانشکده معارف دانشگاه شیراز یادآور شد: حتی اشکی که در جوار امام زادگان و در هنگام توسل ریخته می‌شود، یک بهانه برای نزدیک شدن به خداوند و فاصله گرفتن از گناهان است.

وی درباره اثرات بحث تربیتی امام زادگان، اظهار کرد: بهترین شیوه تربیت، دادن الگوی مناسب است و این امام زادگان بهترین الگو در حوزه شناخت و محبت کردن است.

حجت الاسلام کاکایی تصریح کرد: ایمان و امان حاصل این شناخت و محبت است.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
  1. محمد کاظمی (توسلی)
    ۳ فروردین ۱۳۹۶ در ۰۵:۱۹ | #1

    با سلام خدمت استاد محترم دکتر کاکایی
    اگر فایل صوتی این سخنرانی را در سایت و یا تلگرام نشرکنید خیلی عالی و قابل استفاده خواهد بود.

  1. بدون بازتاب

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات