.

خانه > رویدادها, نقد و بررسی > امام خمینی (ره) عرفان و فقه را از هم جدا نمی دانستند

امام خمینی (ره) عرفان و فقه را از هم جدا نمی دانستند

همایش اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی

همایش اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی

خبرگزاری ایرنا: حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم کاکایی روز پنجشنبه در نشست تخصصی اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی (ره)، در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: برخی از مکتب های عرفانی وقتی از کارهای روزمره خسته می شوند ساعتی را برای رسیدن به معنویت اختصاص می دهند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) با درآمیختن عرفان و فقه تمام عمر خود را معنوی کرد زیرا این دو را در راستای هم می دید.

این استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه اساس عرفان اسلامی معرفت و دوستی خدا است، افزود:

امام خمینی (ره) عمل به فقه و انجام مستحبات و مکروهات را نیز نشانی بر دوستی خدا و حرکت در راهی که خدا دوست می دارد می دانستند.

وی تصریح کرد: پیوند فقه و عرفان موجب می شود ۲۴ ساعت شبانه روز انسان، عرفانی و خدایی شود و همواره انسان در عبادت و معنویت باشد.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به دیدگاههای سیاسی و اجتماعی امام خمینی (ره) افزود: این دیدگاهها برگرفته از اسلام بود و امروز دو جریان غرب و افراطی ها در مقابل مکتب امام خمینی (ره) ایستاده اند تا آن را محو کنند.

وی تصریح کرد: امروز طالبان و داعش و امثال آن چهره ای خشک، خشن، بی معنویت، بدون محبت و ترسناک از اسلام در جهان معرفی و غرب را در اسلام هراسی یاری می کنند.

حجت الاسلام کاکایی تصریح کرد: گمشده امروز دنیا خلاء معنویت و بی معنایی است. وی تصریح کرد: امام خمینی (ره) در غایت گرایی معتقدند همه موجودات از جمله انسان عاشق کمال هستند ولی مصداق این کمال را گم کرده اند و لذا افراد به اشتباه کمال را در پول، شهوت، شهرت، قدرت مادی و امثال آن می دانند.

این پژوهشگر عرفان اسلامی با بیان اینکه کمال جویی انسان فطری است، افزود: پیامبران نیامده اند به انسان تشنه بودن در مسیر کمال را بیاموزند بلکه آمده اند به انسان بگویند آب حیات واقعی کجاست.

وی گفت: بر اساس روایات اسلامی هر کس خود را شناخت خدا را هم می شناسد و لذا ذائقه ها، منازل، مواقف و مزاج های انسان در مسیر عرفان و معنویت متعدد است هر چند که نهایت راه همه یکی خواهد بود.

این کارشناس دینی با بیان اینکه اسماء الهی متعدد است، اظهار کرد: شناخت انسان باید بر اساس اسماء الهی باشد زیرا خدا را به اسماء و جهات می شود شناخت نه با ذات.

وی تصریح کرد: مقام انسان از منظر امام خمینی (ره) در هیچ مکتبی همانند مکتب عرفان اسلامی بالا و ارزشمند نیست زیرا در این مکتب انسان مقام خلیفه الهی دارد.

حجت الاسلام کاکایی افزود: عرفان اسلامی مژده دهنده آزادی حقیقی است ولی باید دانست انسان هرچه بزرگتر می شود، درد و مسوولیت اجتماعی او بیشتر خواهد شد و به قول عرفا مرد را دردی اگر باشد خوش است.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات