.

خانه > رویدادها, نقد و بررسی > عصر حاضر، دوران تهاجم به مذهب است

عصر حاضر، دوران تهاجم به مذهب است

نشست علمی دز آستان قدس

نشست علمی در آستان قدس

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم کاکایی در نشست تخصصی «نقش عرفان در گفت‌وگوی بین ادیانی» که با حضور جمعی از اندیشمندان و محققان حوزه ادیان در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد؛ گفت‌وگو میان ادیان و مذاهب مختلف را در عصر حاضر بسیار حائز اهمیت برشمرد و اظهار داشت: امروز در سطح دنیا مسائل مدرنی بوجود آمده که تنها یک دین خاص را نشانه نرفته بلکه کل دیانت، عبودیت و یکتاپرستی را مورد هجمه قرار داده است.
وی با بیان اینکه مذهبیون ادیان مختلف باید جبهه‌ای مشترک برای پاسداری از دیانت و مذهب داشته باشند، تصریح کرد: با مطرح شدن دهکده جهانی و افزایش گستره ارتباطات، امروز در میان نسل‌های جدید کشور دیدگاه‌های غربی در حال گسترش و در افکار جوانان در حال رخنه است.
وی ادامه داد: دین بدون شک پاسخگوی تمام نیازهای بشری است، مذهب تنها متعلق به آخرت نبوده و در همین دنیا باید مفید باشد و اگر بزرگان ادیان در پاسخگویی به نیازهای انسان سستی کنند، مذاهب نوظهور و عرفان‌های کاذب جایگزین خواهد شد.
کاکایی با تاکید بر ضرورت گفت‌وگو میان ادیان به نتایج مثبت آن اشاره و ابراز داشت: گفت‌وگو میان ادیان خطراتی که امروز متوجه دیانت است را بطرف، نیازهای دینی بشر را پاسخ و پایانی برای نزاع‌های خشونت آمیز خواهد بود.
او افزود: اسلام به عنوان آخرین و جامع‌ترین دین نسبت به تمامی ادیان، دیدگاه داشته و ما می‌توانیم بر اساس و مبتنی بر این دیدگاه‌ها با سایر ادیان گفت‌وگو کنیم.
وی با اشاره به افزایش جریانات ضد اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جهان، خاطر نشان کرد: در عصر حاضر، عده‌ای برای ایجاد فضای اسلام هراسی و نشان دادن اسلام به عنوان مذهبی خشن که حتی به همکیشان خود نیز رحم نمی‌کند، از هیچ تلاش و سرمایه گذاری فروگذار نیست. در چنین فضایی، وظیفه جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی که نام اسلام را یدک می‌کشد و دایه دار اسلام است، بسیار خطیر می‌باشد.
رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز هدف از گفت‌وگوی ادیان را وصول به حقیقت و تغییر در افراد و ذهنیت‌ها دانست و متذکر شد: شرط گفت‌وگو این است که هیچ یک از طرفین از ابتدا حق را به جانب خود نداند، یعنی هیچکدام احساس حق به جانب بودن را نکند.
عرفان مبنای گفتگوی بین ادیان
این استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز، عرفان را در تمامی مذاهب یکسان و مبنای خوبی برای گفت‌وگو دانست.
او اظهار داشت: در هیچ برهه تاریخی به اندازه امروز، بشر نیاز به زبان عرفان نداشته، چرا که اختلافات و خط کشی‌ها مذهب را به شدت تهدید می‌کند و عرفان زبانی است که می‌تواند ادیان را متحد نماید.
وی ادامه داد: عرفان در هر زمان و مکانی یکسان بوده و در آن شرق و غرب و سایر اختلافات رنگ می‌بازد. البته باید دقت داشت که عرفان و مکاشفات آن، همه الهی نیست و ممکن است شیطانی باشد. هرگونه مکاشفه‌ای که از کتاب و سنت نشانه‌ای نداشته باشد، باطل است.
وی با بیان اینکه «خداوند در دو مکان تجلی دارد، یکی در قلب انسان‌ها و دیگری در کتابش قرآن» گفت: باید از تجلی خداوند در قلب انسان‌ها برای نزدیک کردن ادیان استفاده کرد. البته در اسلام برای گفت‌وگو بیشتر بر روی مسیحیان تاکید شده، زیرا معنویت در میان آن‌ها بیشتر ظهور دارد. بنابراین باب گفت‌وگو نیز با آن‌ها بازتر است.

دمندگان بر آتش اختلافات، خائنان به اسلام هستند
کاکایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایات رخ داده در سوریه و عراق، اظهار داشت: برخی «خر مقدس‌ها» که با دمیدن بر آتش اختلافات هیزم بیار جنگ میان مسلمانان شدند و آن‌ها را به جان هم می‌اندازند، بزرگترین خائنان به اسلام هستند.
وی بیان اشتراکات میان مذاهب را مهم برشمرد و تصریح کرد: اگر عمل کسی بد بود باید عمل او را بد دانست نه ذات او را؛ خداوند تمامی بندگان خود را دوست دارد اما برخی کردار آن‌ها را دوست ندارد و این موضوع حقیقت اخلاق پیغمبر اکرم(ص) است. پیامبر(ص) اعمال کفار را نمی‌پسندیدند اما آن‌ها را دوست داشتند و به همین دلیل بود که عیادت فردی رفتند که بر سر ایشان خاکستر می‌ریخت.
سرپرست دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز در پایان گفت: در گفت‌وگو میان ادیان، اخلاق حسنه یک اصل است و باید دانست که شریعت‌های گوناگون به دلیل وجود مزاج‌های مختلف است.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات