.

خانه > رویدادها, مقاله ها, نقد و بررسی > دکتر کاکایی در همایش بین المللی “عرفان اسلامی”

دکتر کاکایی در همایش بین المللی “عرفان اسلامی”

همایش عرفان اسلامی

همایش عرفان اسلامی

در آستانۀ سالروز رحلت حضرت امام خمینی، نخستین همایش عرفانی انجمن عرفان اسلامی ایران تحت عنوان «عرفان اسلامی، نظر و عمل» با محوریت دیدگاههای عرفانی حضرت امام خمینی، یازدهم خردادماه، با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی فرهنگی لبنان در هتل لاله تهران برگزار شد.

انجمن علمی عرفان اسلامی ایران به ریاست دکتر فاطمه طباطبایی، برنامه ریزی برای برگزاری این همایش را از سال ۱۳۹۱ آغاز کرده بود. دکترعلی شیخ الاسلامی، دکتر غلامحسین دینانی، دکترقاسم کاکایی، دکتر شاه‌آبادی، پروفسور یحیی بونو، دکتر نجفقلی حبیبی، دکترهادی وکیلی و خانم منصوره شایسته از ایران و پروفسورویکتور  کک رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات جهان عرب، شیخ شفیق جراده، دکتر عقیقی، خانم دکتر صلوح و خانم دکتر ملاعب، پروفسور حسیکی، آقای زراقط و آقای موسوی، دکتر رحمتی، دکتر طربی نیز از لبنان به سخنرانی در همایش عرفان اسلامی، نظر و عمل پرداختند.

این همایش با پیام  تصویری حضرت آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد. در این همایش از مقام علمی حضرت  آیت‌الله حاج شیخ یحیی انصاری شیرازی تقدیر شد. در حاشیه این همایش، نمایشگاه کتابی از تألیفات اعضای انجمن در محل همایش برگزار شد

دکتر قاسم کاکایی سردبیر مجله علمی-پژوهشی پژوهشنامه عرفان که از سوی این انجمن منتشر میشود با مقالۀ « معنای زندگی از دیدگاه عرفان اسلامی با تکیه بر دیدگاه امام خمینی» در این همایش شرکت کرده بود. وی در سخنرانی خود گفت:

یکی از مباحثی که امروزه در فلسفه‌ی دین مطرح است مسأله‌ی «معنای زندگی» است. همین مبحث به شکل دیگری در «فلسفه‌ی اخلاق»، «فلسفه‌ی ذهن» و « روان‌شناسی» مطرح شده و کم کم به صورت یکی از مسایل بنیادین در‌آمده است. بحث از معنای زندگی به خصوص در میان فیلسوفان قرن بیستم و به ویژه نیمه‌ی دوم این قرن به اوج خود رسید. گویی غرب با یک مسأله به نام «بی‌معنایی» مواجه شده و در پی آن بود که برای زندگی، «معنا»یی دست و پا کند. این بحث محصول دوران مدرن است و بیشتر در غرب مطرح شده است. اکثر فیلسوفان غربی بر این امر توافق دارند که غرب از زمانی با مسأله‌ی بی معناییِ زندگی مواجه شد که خدا و دین را کنار گذاشت. بسیاری از اصحاب کلیسا بیانیه‌هایی منتشر کردند که در آن آمده بود که «آشفتگی و سرگردانی انسان در جهان مدرن ناشی از فقدان ایمان و دست برداشتن از خدا و دین است». حتی فیلسوفان ملحدی چون ژان پل سارتر نیز بر این امر صحه گذاشته و از آن ابراز تأسف کرده‌اند.

در همین قرن بیستم که این مباحث در بین متفکران غربی در گرفته بود، در جامعه‌ی غرب زده‌ی ایران، که می‌رفت با تقلید کورکورانه از غرب، به همان بیماری «بی‌معنایی»‌ای گرفتار آید که فیلسوفان غرب بدان اشاره کرده‌اند، اندیشمند بزرگی به نام سید روح الله موسوی خمینی ظهور کرد. وی تنها راه نجات از این بیماری را بازگشت به دین دانست. او عارفی بود از تبار همه‌ی عرفای بزرگ جهان اسلام؛ همانان که چون مولانا «معنا» را منحصر در یک چیز می‌دانستند: خدا

گفت المعنی هو الله، شیخ دین             بحر معنی‌های رب العالمین۷

وی سپس به تفصیل در مورد معنای زندگی از دیدگاه عرفانی امام خمینی سخن گفت.  خلاصه ای از مقالۀ دکتر کاکایی را میتوانید  در روزنامۀ ایران مورخ ۱۲/۳/۹۳ به آدرس زیر ببینید:

http://www.iran-newspaper.com/?nid=5660&pid=17&type=0

 

 

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات