.

خانه > نقد و بررسی > فراغت در تعالیم اسلام فرصتی برای شناخت خویش است

فراغت در تعالیم اسلام فرصتی برای شناخت خویش است

قاسم کاکایی

قاسم کاکایی

خبرگزاری مهر:

استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز با تأکید بر اینکه براساس تعالیم اسلام فراغت فرصتی برای پرداختن به خود و شناخت خویش است ، گفت: فراغت فرصت مغتنمی برای تمرکز بر روی فعالیتهای پژوهشی است .

دکتر قاسم کاکایی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه تابستان برای استاد دانشگاه اوقات فراغت است تعریف شما از مفهوم فراغت چیست گفت: فراغت عبارت است از فارغ شدن از کاری یا چیزی و یا به تعبیر امروزیها فارغ شدن از دلمشغولی‎ها . یعنی ما از چیزی فارغ بشویم و به چیز دیگری بپردازیم.

وی افزود: متأسفانه ما می خواهیم اوقات فراغتمان را به هر نحو ممکن بگذرانیم و به نوعی آن را از بین ببریم که این نوعی خود فراموشی است . آنچه که عرفان و تعالیم اسلامی به ما تعلیم می‎دهد فراغت بدنبال خود شناختن و به خود پرداختن است. در دنیای امروز آنقدر مشغول شدن به اینترنت ، ماهواره و روزنامه‌ها زیاد است که دیگر فرصتی برای به خود پرداختن پیدا نمی‎کنیم.

استاد فلسفه و عرفان اسلامی دانشگاه شیراز تصریح کرد: تفریح هم در اوقات فراغت خیلی خوب است اما در این تفریح  بایستی نیازهای خودمان را بشناسیم یعنی هرکسی به چیزی شاد می‎شود که استعداد و مزاج او مطابق آن ساخته شده است.

این محقق و پژوهشگر یادآورشد: بطور کلی در اوقات فراغت شخص باید در ابتدا خودش را بشناسد و دیگر اینکه سر گرمی نباشد بلکه دلگرمی باشد یعنی به آن چیزی برسیم که دلمان و خود واقعی‏امان می‏خواهد آنرا پیدا کنیم. هرکسی باید برنامه خود را با توجه به آن استعدادها و گرایشهایی که در مسائل معنوی در خود می‎بیند بچیند.

کاکایی در مورد اینکه این اوقات تا چه اندازه برای تداوم تحقیقات و پژوهشهای یک استاد ضروری هستند نیز گفت: برای یک استاد به خصوص در ایران اوقات فراغت اوقات بسیار خوبی است که فرد از مشغله تدریس فارغ شود و به کارهای پژوهشی خود بپردازد.

وی گفت: در غرب به علت کثرت استاد و قلت دانشجو استادان ساعت بسیار کمتری به تدریس و آموزش می‎پردازند و کار پژوهش همزمان با آموزش پیش می‎رود. ولی در ایران به علت تأمین معیشت استاد و کار آموزشی زیاد از پژوهش غافل می‎شوند که تابستان به علت تعطیلی کلاسهای درس فرصت بسیار خوبی برای پژوهش استادان است.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات