.

خانه > رویدادها, مقاله ها, ياد استاد > حضرت آیت الله سید علی قاضی طباطبایی تبریزی از نگاه حضرت آیت الله حاج شیخ حسنعلی نجابت شیرازی

حضرت آیت الله سید علی قاضی طباطبایی تبریزی از نگاه حضرت آیت الله حاج شیخ حسنعلی نجابت شیرازی

حضرت آیت الله سید علی قاضی

حضرت آیت الله سید علی قاضی

آنچه در پی می آید مقاله  دکتر قاسم کاکایی است که به کنگرۀ بزرگداشت  عارف کامل و فقیه متأله حضرت آیت الله حاج سید علی آقای قاضی (رضوان الله تعالی علیه)  ارائه شده که در روزهای ۱۵ و ۱۶ آبان ۹۱ در شهر تبریز برگزار شده است. این مقاله در مجموعه مقالات آن کنگره به چاپ رسیده است.

چکیده

در این مقاله‌، کوشیده‌ایم تا سیمای عرفانی حضرت آیت‌الله حاج سیدعلی قاضی طباطبایی (رضوان الله تعالی علیه) را براساس خاطرات و گفتارهای مرحوم آیت‌الله حاج شیخ حسن علی نجابت شیرازی (از شاگردان برجستۀ مرحوم آیت‌الله قاضی) تصویر کنیم. برای این کار، مواردی را که حضرت آیت‌الله نجابت از حضرت آیت‌الله قاضی یاد کرده‌اند از نوارهای درسی ایشان استخراج شده است. سپس نویسنده سعی کرده است تا از لابه‌لای این سخنان موارد زیر را از دیدگاه آیت‌الله نجابت توصیف و تبیین نماید:

۱٫ استادان و شاگردان  آیت‌الله قاضی  ۲٫ مقام و مرتبه‌ی عرفانی آیت‌الله قاضی ۳٫ چگونگی وصول آیت‌الله قاضی به مقام بلند عرفانی.  ۴٫ شدت تبعیت حضرت آیت‌الله قاضی از شریعت در سلوک عرفانی  ۵٫ ثبات و استقامت آیت‌الله قاضی در طریق توحید  ۶٫ نحوه فتح باب توحید و وحدت به روی آقای قاضی  ۷٫ شیوه تربیتی آقای قاضی در سلوک عرفانی ۸٫ چگونگی رحلت و عروج ملکوتی آیت‌الله قاضی.

          در ضمن این نوشتار، خاطرات متعدد آیت‌الله نجابت (رضوان الله تعالی علیه) از نحوه آشنایی و تلمّذ خویش در محضر آیت‌الله قاضی، میزان عشق حضرت آیت‌الله قاضی به خداوند، عبادات و ریاضات ایشان، اهمیت نماز در دیدگاه آقای قاضی و سجایا و کرامات آیت‌الله قاضی بیان شده است. در لابه‌لای سخن برای تایید مطلب، از آیات قرآنی و روایات حضرت ختمی مرتبت(ص) و اهل بیت(ع) استفاده شده است و در مواردی، مطلب با اشعاری متناسب از حافظ و مولانا (که هر دو بسیار مورد علاقه‌ی حضرت آیت‌الله قاضی بوده‌اند) مزین گشته است.         متن مقاله آقای قاضی از نگاه آقای نجابت

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
  1. قلی قلی زاده
    ۳ بهمن ۱۳۹۱ در ۲۰:۰۸ | #1

    هر چی آقای کاکایی داره مال استاداش است اونا هستند که با توجه به زمان خودشون یه چیز هایی در شاگردانشون میگنجانند که بدرد بعدیها میخورد وشاگردهاراجوری با توجه به درون واستعداداشون بار می آورند که هر چند آن موقع ظهور ندارد ولی بعد ها بار ور می شود وگر نه آقای کاکایی اگه زیر نظر آقای نجابت نبود میشد یک استادروشن فکر درسخوان و….. مطرح جهان .وهمه این ها ار مهربانی خدا است که در استاد ظهور پیدا میکند این شاگرد ها را تربیت کند که این جور شاگرد مسائل رابازکند و برای مردم باز گو کنددر سایت و مجله و سمینار و ….. همه از خداست تا کی بداند والسلام خدا خیرتان دهد.

  1. بدون بازتاب

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات