.

خانه > نقد و بررسی > کتاب‌های شهید مطهری بهترین منبع آشنایی جوانان با عرفان است

کتاب‌های شهید مطهری بهترین منبع آشنایی جوانان با عرفان است

دکتر قاسم کاکایی

دکتر قاسم کاکایی

خبرگزاری فارس: استاد دانشگاه شیراز با اشاره به کتاب‌‌های «آشنایی با علوم اسلامی» و «عرفان حافظ» شهید آیت‌الله مطهری، این کتب را بهترین منابع برای آشنایی جوانان با عرفان نظری مورد تأئید اسلام معرفی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قاسم کاکایی، استاد دانشگاه شیراز و نویسنده کتاب «هستی و عشق و نیستی» که شامل مقالاتی در باب عرفان است، در گفت‌وگو با خبرنگار آیین‌ و اندیشه فارس به بیان نکاتی در مورد عرفان‌های نوظهور پرداخت.
وی با اشاره به رواج عرفان‌های کاذب و نوظهور، ضمن تأکید بر ضرورت آگاهی‌بخشی به جوانان در مواجهه با عرفان‌های غیراسلامی گفت: عرفان عملی ـ یعنی رابطه انسان با خدا ـ همواره و حتی پیش از اسلام هم وجود داشته است و مراد ما از عرفان در این گفت‌وگو «عرفان نظری» است. هنگامی که سخن از عرفان‌های نوظهور و کاذب مطرح می‌شود، مراد نوعی از عرفان است که وجه دینی، یعنی نوع نگاه به خدا در آن جایی ندارد.
این استاد دانشگاه، معرفی کامل و جامع از اسلام را یکی از راه‌های مقابله با عرفان‌های نوظهور عنوان کرد و ادامه داد: هنگامی که اسلام را به یک جوان ارائه می‌کنیم، تنها از ابعاد فقهی و باید و نبایدهای آن سخن نگوییم، چرا که پذیرش اسلام اگرچه با بیان شهادتین و به صورت شفاهی حاصل می‌شود، اما باید توسط قلب ـ همانگونه که در آیه ۱۴ سوره حجرات آمده است ـ و از روی معرفت صورت گیرد.
حجت‌الاسلام کاکایی ادامه داد: معرفی تک‌بعدی اسلام، دینی خشک و انعطاف‌پذیر را به نمایش می‌گذارد که نمی‌تواند پاسخگوی خواسته‌های فطری و نیازهای درونی جوان کمال‌گرا باشد و به همین دلیل، جوان به سمت عرفان‌های فریبنده و با ظاهری زیبا متمایل می‌شود.
این استاد دانشگاه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر معرفی کتاب‌های مفید برای آشنایی با عرفان نظری و مورد تأئید اسلام گفت: در پاسخ به این پرسش باید دو دسته کتاب برای افراد معرفی شود. دسته اول کسانی هستند که قصد آشنایی با عرفان را دارند و باید کتاب‌هایی با بیان ساده برای این افراد معرفی کرد. دسته دوم نیز افرادی هستند که مباحث مربوط به عرفان نظری را علمی‌تر و عمیق‌‌تر پیگیری می‌کنند و قدرت هضم مطالب ثقیل را دارند.
وی ادامه داد: برای گروه اول، کتاب‌های شهید مطهری مناسب بوده و پاسخگوی نیاز آنها خواهد بود. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به «آشنایی با علوم اسلامی» (‌جلد مربوط به عرفان و کلام) و همچنین «عرفان حافظ» (عنوان دیگر: تماشاگه راز) اشاره کرد. این کتاب‌ها اگر چه سال‌ها قبل تألیف شده‌اند، اما همچنان از پویایی و تازگی برخوردارند، چرا که « عرفان» همچنان زنده و پویاست.
نویسنده کتاب «عوالم خیال» در مورد معرفی کتاب برای گروه دوم که از قدرت تحلیل بالاتری برخوردار هستند، گفت: برای این گروه از افراد، کتاب‌های حضرت آیت‌الله جوادی آملی مفید است؛ به ویژه شرح کتاب «تمهید القواعد» ابن ترکه اصفهانی که به خوبی ارتباط میان عرفان نظری با قرآن و حدیث را نشان می‌دهد.
حجت‌الاسلام کاکایی، «شرح مقدمه قیصری بر فصوص‌الحکم ابن عربی» را نیز یکی دیگر از کتاب‌های مفید برای مخاطبان دسته دوم عنوان و توصیه کرد؛ این کتاب با تصحیح مرحوم استاد سید جلال‌الدین آشتیانی مطالعه شود.
این استاد دانشگاه در پایان به کتاب «عوالم خیال» به قلم «ویلیام چیتیک» اشاره کرد و افزود: این کتاب با محوریت ابن‌عربی و عرفان نظری او نگاشته شده و یک دوره مختصر و روان از عرفان در اسلام را ارائه کرده است. بنده در ترجمه این کتاب سعی کردم به اندازه وسع خویش به آیات و روایات طرح شده نیز اشاره‌ای داشته و آنها را شرح دهم.

 دانلود این کتاب استاد شهید مطهری لینک مستقیم دانلود فایل کتاب ها: کتب استاد شهید مرتضی مطهری

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
 1. زاهد
  ۱۲ شهریور ۱۳۸۹ در ۱۵:۵۹ | #1

  سلام علیکم

  سوالی داشتم در خصوص مطلب مربوط به توحید

  اگر این اشیایی که ما میبینیم تماما ظل حقیقت هستند پس خود حقیقتشان کجاست که ما سایه ش را میبینیم؟

  ممنونم

 2. مهمان
  ۲۵ مرداد ۱۳۸۹ در ۱۹:۰۶ | #2

  با سلام

  دوستان عزیز برای دانلود آثار شهید مطهری می توانید از این آدرس استفاده نمایید:

  دانلود مجموعه کتب استاد شهید مرتضی مطهری

  http://www.aviny.com/library/motahari/index.htm

  فهرست کتابهای شهید مطهری موجود در این آدرس به شرح زیر است:

  ۱- استاد مطهری و روشنفکران
  ۲- اسلام و مقتضیات زمان ۱
  ۳- سلام و مقتضیات زمان۲
  ۴- آشنایی با علوم اسلامی ۱
  ۵- آشنایی با علوم اسلامی ۲
  ۶- آشنایی با علوم اسلامی ۳
  ۷- آشنایی با قرآن ۳
  ۸- آشنایی با قرآن ۴
  ۹- آشنایی با قرآن ۵
  ۱۰- آشنایی با قرآن ۶
  ۱۱- آشنایی با قرآن ۷
  ۱۲- آشنایی با قرآن ۸
  ۱۳- اخلاق جنسی
  ۱۴- اصول فلسفه و روش رئالیسم ۱
  ۱۵- امامت و رهبری
  ۱۶- امدادهای غیبی در زندگی بشر
  ۱۷- انسان در قرآن
  ۱۸- انسان کامل
  ۱۹- انسان و ایمان
  ۲۰- انسان و سرنوشت
  ۲۱- بیست گفتار
  ۲۲- پیامبر امی
  ۲۳- پیرامون انقلاب اسلامی
  ۲۴- پیرامون جمهوری اسلامی
  ۲۵- تعلیم و تربیت در اسلام
  ۲۶- تکامل اجتماعی انسان
  ۲۷- توحید
  ۲۸- جاذبه و دافعه علی
  ۲۹- جامعه و تاریخ
  ۳۰- جهاد
  ۳۱- جهان بینی توحیدی
  ۳۲- حرکت و زمان در فلسفه اسلامی ۱
  ۳۳- حرکت و زمان در فلسفه اسلامی ۲
  ۳۴- حق و باطل
  ۳۵- حکمتها و اندرزها
  ۳۶- حماسه حسینی ۱
  ۳۷- حماسه حسینی ۲
  ۳۸- حماسه حسینی ۳
  ۳۹- خاتمیت
  ۴۰- ختم نبوت
  ۴۱- خدمات متقابل اسلام و ایران
  ۴۲- داستان راستان ۱
  ۴۳- داستان راستان ۲
  ۴۴- درسهای الهیات شفا۱
  ۴۵- درسهای الهیات شفا۲
  ۴۶- ده گفتار
  ۴۷- زندگی جاوید یا حیات اخروی
  ۴۸- سیری در سیره ائمه اطهار
  ۴۹- سیری در سیره نبوی
  ۵۰- سیری در نهج البلاغه
  ۵۱- شرح منظومه ۱
  ۵۲- شرح منظومه ۲
  ۵۳- شش مقاله (الغدیر و وحدت اسلامی)
  ۵۴- عدل الهی
  ۵۵- علل گرایش به مادیگری
  ۵۶- فطرت
  ۵۷- فلسفه اخلاق
  ۵۸- فلسفه تاریخ ۱
  ۵۹- فلسفه تاریخ ۲
  ۶۰- قیام و انقلاب مهدی
  ۶۱- گفتارهای معنوی
  ۶۲- مساله حجاب
  ۶۳- مساله ربا
  ۶۴- مساله شناخت
  ۶۵- معاد
  ۶۶- نبوت
  ۶۷- نظام حقوق زن در اسلام
  ۶۸- نظری به نظام اقتصادی اسلام
  ۶۹- نقدی بر مارکسیسم
  ۷۰- نهضت های اسلام صد ساله اخیر
  ۷۱- وحی و نبوت
  ۷۲- ولا ها و ولایت ها

  دانلود مجموعه کتب استاد شهید مرتضی مطهری

  کلمات کلیدی:
  دانلود اثرهای استاد مطهری , دانلود آثار استاد مطهری , دانلود شهید مطهری ,دانلود کتب شهید مطهری , دانلود کتابهای شهید مطهری , دانلود کتاب شهید مطهری , دانلود لیست کتابهای استاد مطهری , دانلود لیست کتابهای استاد مرتضی مطهری , دانلود فهرست کتابهای استاد مرتضی مطهری , دانلود آیت الله مطهری , دانلود آیه الله مطهری

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات

 • معرفی کتاب اقتدا به محمد (ص)کتاب ماه دین شماره 147، دی 1388: كتاب اقتدا به محمد(ص)،باز شناخت اسلام در جهان معاصر (Following Muhammad) تأليف پروفسور ...
 • فلسفۀ تطبیقی چیست؟ حکمت اسلامی شمارۀ 34- در آبان 1393 دهمین پیش همایش حکیم طهران با همکاری دانشگاه شیراز و مجمع عالی حکمت اسلامی در دان...
 • کتاب "اقتدا به محمد (ص)" به چاپ دوم رسید کتاب "اقتدا به محمد (ص)"  تألیف کارل ارنست ترجمۀ قاسم کاکایی در کمتر از نه ماه از سوی انتشارات هرمس به چاپ دوم ر...
 • ماهيت ايمان از ديدگاه محمد غزالي دکتر قاسم کاکایی (دانشیار دانشگاه شیراز) دکتر لاله حقيقت (استاديار دانشگاه شيراز) چکیده در منطق اديان وحياني، ا...
 • هستی، عشق، نیستی روزنامه همشهری - شنبه 12 تیر ماه 1389-- سید حسین امامی: بحث از وجود را می توان دراز دامن ترین مباحث چه درفلسفه و چه د...