.

خانه > رویدادها > فلسفه ما برای غربی ها ناشناخته است

فلسفه ما برای غربی ها ناشناخته است

دکتر قاسم کاکایی

دکتر قاسم کاکایی

خبرگزاری مهر: دکتر کاکایی  گفت یک اثر بزرگ همایش روز جهانی فلسفه در ایران می تواند معرفی فلسفه های حکمت متعالیه و فلسفه شیخ اشراق به خصوص به جریان های غربی باشد.

دکتر قاسم کاکایی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برگزاری همایش روز جهانی فلسفه در ایران و این که این همایش چه نقشی در معرفی فلسفه ایرانی به جهانیان می تواند داشته باشد گفت: با توجه به تحقیقاتی که در جهان غرب انجام شده است آنها معمولاً تا ابن رشد را به عنوان فلسفه اسلامی خوب می شناسند اما از ابن رشد به بعد کمتر شناخته شده است.

هر چند که هانری کوربن و چند تن از فلسفه پژوهان غرب کارهایی راجع به شیخ اشراق و ملاصدرا و خواجه نصیرالدین صوسی و دیگران انجام داده اند، اما متأسفانه چنان که باید این چهره های سرشناس فلسفه اسلامی و جریان های فلسفی شناسانده نشده اند.

وی افزود: یک اثر بزرگ این همایش می تواند معرفی فلسفه های حکمت متعالیه و فلسفه شیخ اشراق به خصوص به جریان های غربی باشد.

دیگر این که حضور فلاسفه بزرگ غرب در ایران و دیالوگی که با فیلسوفان داخلی و اهل فلسفه اعم از اساتید و دانشجویان فلسفه می توانند داشته باشند شناخت طرفین از همدیگر را افزایش می دهد.

این استاد فلسفه دانشگاه شیراز درباره موضوع این همایش که نسبت میان نظر و عمل است و این که این موضوع تاچه اندازه می تواند در عام کردن فلسفه مؤثر واقع شود نیز اظهار داشت: همان طور که مستحضرید فلسفه علم کلی است و مفاهیم فلسفی مفاهیمی است که هر انسان در هر سنی و با هر گرایشی آنها را استعمال می کند.

برای مثال فرض کنید راجع مفاهیمی همچون هستی، نیستی، عشق، جمال و زیبایی ، قدرت، دموکراسی، مرگ، حیات، و مفاهیمی از این دست کمتر کسی از غیر از فیلسوفان عمیقانه به این مفاهیم می اندیشند.

این محقق و پژوهشگر درادامه تصریح کرد: کاری که اینجا می تواند انجام شود در رابطه با نظر و عمل، این است که مردم که واقعاً با این مفاهیم آشنا هستند در زندگی عملی اشان ببینند که پیدا کردن و باز شدن معنای حقیقی این مفاهیم چه تأثیرات مثبتی می تواند در جهت شناخت حقیقت داشته باشد.

کاکایی درباره نقش برگزاری این همایش در گسترش گفتگو و تعامل فلسفه پژوهان ایرانی با فلسفه پژوهان دیگر فرهنگها نیز گفت: همانطوری که عرض کردم صرف حضور فلاسفه غرب و همینطور فلاسفه شرق از چین و ژاپن و صاحبان فلسفه شرقی، باعث آشنایی دانشجویان و اساتید فلسفه ما با آخرین دستاوردهای فلسفی جهان می شود و هم این که در فضای ایران قرار می گیرند و شبهاتی را که ممکن است در سالهای اخیر به خصوص در اذهان غربیها نسبت به فرهنگ و اندیشه ایران به وجود آمده است تا حد زیادی مرتفع می سازد.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات

  • كتابی كه اسلام‌ستيزی آمريكايی‌ها را تعديل كرد خبرگزاری کتاب ایران- كتاب «اقتدا به محمد(ص)» نوشته كارل ارنست، اسلام‌شناس آمريكايي است كه پس از يازده سپتامبر ...
  • نیایش یک مینیاتور از زندگی ایمانی استروزنامه فرهیختگان 92/4/19-سجاد صداقت: دکتر کاکایی بدون شک در زمینه فلسفه نیایش حرف‌های شنیدنی و مفصلی دارد. این استاد دا...
  • نقاش کربلا روزنامه اعتماد- شنبه 1393/8/10 خيز تا بر كلك آن نقاش جان افشان كنيم كاين همه نقش عجب در گردش پرگار داشت اگر بخو...
  • فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامي فرهنگ اصطلاحات عرفان اسلامي انگليسي ـ فارسي / فارسي ـ انگليسي * انتشارات سهروردي امروزه با توجه به اهميت گفت وگو...
  • کربلا و خون به مناسبت حلول ماه محرم الحرام بخشی از کتاب گلبانگ سربلندی تألیف دکتر کاکایی را در ابنجا می آوریم. این بخش به پیوند ...