.

خانه > تأليفات, مقاله ها > ماهیت ایمان از دیدگاه محمد غزالی

ماهیت ایمان از دیدگاه محمد غزالی

دکتر قاسم کاکایی (دانشیار دانشگاه شیراز)
دکتر لاله حقیقت (استادیار دانشگاه شیراز)

چکیده
در منطق ادیان وحیانی، ایمان اساس نجات و رستگاری است. در نتیجه سؤال از ماهیت ایمان و دغدغه فهم آن، امری مهم و ضروری می‌نماید. از سوی دیگر متکلمان در طول تاریخ، رویکردهای متفاوت و گاه متعارضی در مورد آن ارائه کرده‌اند. از جمله برخی آن را از سنخ معرفت و تصدیق عقلی و در مقابل گروهی آن را امری عقل گریز می‌دانند، برخی آن را از جنس عمل تعریف کرده و گروهی نیز برای آن ماهیتی از جنس اعتماد و وفاداری قائل شد‌ه‌اند.
در این مقاله دیدگاه غزالی در مورد ایمان بررسی شده است در این جهت بیشتر آثار کلامی ایشان مورد بررسی قرار گرفت اما وی صرفاً در موارد معدودی به این مساله پرداخته است لذا سعی شده تا با تحلیل گفته‌ها، ابعاد ناگفته‌ها را نیز روشن کنیم.  
غزالی به عنوان یک متکلم اشعری، حقیقت ایمان را تصدیق و تسلیم قلبی نسبت به حقایق دین می‌داند و با فِرَقی که ایمان را از سنخ طاعات یا تصدیق منطقی (معرفت) می‌دانند مخالف بوده و با دلایل عقلی و نقلی به رد نظریات آنها پرداخته است. و از آن‌جا ‌که ایمان را تصدیق قلبی می‌داند و نیز به دلیل گرایشات عرفانی برای تعلیم و تعلم مسائل اعتقادی (کلام) اهمیت چندانی قایل نیست و در بیشتر مواضع، آن را تجویز نمی‌کند، به نحوی که این رویکرد باعث شده تا ایمان تقلیدی را قابل قبول بداند. و تلقیش از یقین یک یقین روان شناسانه باشد نه یک یقین منطقی.
mahat iman az didgah ghazali.pdf

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
 1. ۱۱ آذر ۱۳۸۹ در ۱۸:۲۲ | #1

  کتاب آقای دکتر دینانی و نیز کتاب مرحوم استاد همایی در مورد غزالی مفیدند.

 2. الهام یزدان پناه
  ۱۱ آذر ۱۳۸۹ در ۰۷:۱۹ | #2

  عالی
  موضوع تحقیقی دارم در مورد غزالی اگر ممکن است منابعی در مورد غزالی به من معرفی کنید.ممنون

 3. عسل
  ۵ آذر ۱۳۸۹ در ۰۶:۴۲ | #3

  خوب بود ولی می تونه بهتر هم بشه

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات