.

خانه > رویدادها, نقد و بررسی > کاکایی: برای مقابله با توهین‌ها باید اهل گفت‌وگو باشیم

کاکایی: برای مقابله با توهین‌ها باید اهل گفت‌وگو باشیم

دکتر کاکایی و دکتر نصری

دکتر کاکایی و دکتر نصری

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) – حجت‌الاسلام قاسم کاکایی، مترجم کتاب «اقتدا به محمد(ص)» در نشست نقد و بررسی این اثر گفت: برای مقابله با توهین‌ها باید اهل گفت‌وگو و استدلال باشیم و نباید در سناریوی دشمن بازی کنیم و واکنش‌های افراطی نشان دهیم.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست نقد کتاب‌های «محمد(ص) بر پایه کهن‌ترین منابع» نوشته مارتین لینگز با ترجمه سعید تهرانی‌نسب و کتاب «اقتدا به محمد(ص)» نوشته کارل ارنست با ترجمه حجت‌الاسلام قاسم کاکایی عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، عصر دیروز نهم آبان با حضور قاسم کاکایی مترجم، حسن بلخاری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عبدالله نصری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در شهر کتاب برگزار شد. 

در واکنش به توهین‌ها نباید وارد سناریوی دشمن شویم
حجت‌الاسلام کاکایی مترجم کتاب محمد(ص)، به عنوان نخستین سخنران نشست گفت: اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در غرب یک توهم نیست. در برابر توهین‌هایی که به ما می‌شود باید واکنش نشان دهیم، اما این واکنش باید عاقلانه باشد.

این مترجم و نویسنده ادامه داد: نباید در سناریویی که دشمن در نظر گرفته است، بازی کنیم و واکنش‌هایی تند مانند کشتن سفیر آمریکا در لیبی نشان دهیم. باید به عنوان یک مسلمان اهل گفت‌وگو و تعامل باشیم. علامه طباطبایی و استاد شهید مطهری نیز  در پاسخ به «تقی ارانی» یکی از رهبران حزب کمونیست ایران کتاب نوشتند، بنابراین ما نیز باید اهل گفت‌وگو باشیم و به طور مستدل با غربیان به گفت‌وگو بنشینیم.

ابتکار عمل را به دست بگیریم
وی تاکید کرد: برای مقابله با توهین‌ها به اسلام باید ابتکار عمل را به دست بگیریم نه این‌که منتظر توهینی باشیم و واکنش تندی نشان دهیم و تمام! این سناریویی است که دشمن تنظیم کرده. ما باید تصمیم‌ساز باشیم و ابتکارعمل را پیش از آن‌که توهینی صورت بگیرد به دست بگیریم.

کاکایی با اشاره به نوشته شدن کتاب «اقتدا به محمد(ص)» پیش از حمله ۱۱ سپتامبر گفت: کارل ارنست این اثر را مدت کوتاهی پس از حملات ۱۱ سپتامبر طبق قرارداد قبلی به ناشر تحویل داد، اما ناشر به دلیل جو ضداسلامی حاکم بر آمریکا از انتشار آن خودداری کرد و به این ترتیب بود که انتشارات دانشگاه کارولینای شمالی آن را منتشر کرد.

وی یادآوری کرد: ارنست با نوشتن این کتاب قصد داشت جهالت نسبت به اسلام در غرب را تا اندازه‌ای از میان ببرد. در واقع هدف دیگر وی کلیشه‌زدایی از اسلام است.

عقلانیت و معنویت به مثابه ابزار مقابله با توهین‌ها
استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایرانی‌ها به عنوان مسلمان در اروپا شناخته نمی‌شوند و تنها اعرابند که به عنوان نمایندگان اسلام در غرب محسوب می‌شوند. همان‌طور که ارنست در کتابش می‌گوید باید برای مقابله با توهین‌ها از دو بال معنویت و عقلانیت کمک گرفت. این در حالی است که متاسفانه جریانی در کشور ما وجود دارد که با فلسفه و عرفان سر ناسازگاری دارد و گمان می‌رود اگر این وضع در آینده ادامه یابد، شاهد شکل‌گیری جریان طالبان شیعی خواهیم بود.

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات