.

خانه > رویدادها, نقد و بررسی > تأکید بر جنبه‌های عقلانی و معنوی اسلام؛ راه زدودن ریشه‌های اسلام‌ستیزی

تأکید بر جنبه‌های عقلانی و معنوی اسلام؛ راه زدودن ریشه‌های اسلام‌ستیزی

دکتر بلخاری و دکتر کاکایی

دکتر بلخاری و دکتر کاکایی

خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) – گروه اندیشه- قاسم کاکایی: برای زدودن توهم و جهلی که ریشه اسلام‌ستیزی است باید به جای زیر سؤال بردن فلسفه و عرفان، بر جنبه‌های عقلانی و معنوی اسلام تأکید کرد؛ چرا که اگر ما در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم در همین دو بعد است

گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) جلسه نقد و بررسی دو کتاب «محمد(ص) بر پایه کهن‌ترین منابع» اثر ماتین لینگز، به ترجمه سعید تهرانی‌نسب و «اقتدا به محمد(ص)» اثر کارل ارنست ترجمه حجت‌الاسلام والمسلمین قاسم کاکایی عصر امروز، نهم آبان ماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قاسم کاکایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، حسن بلخاری، عضو هیئت علمی دانشگاهی، عبدالله نصری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در شهر کتاب برگزار شد.

بنا بر این گزارش، حجت‌الاسلام کاکایی، مترجم کتاب «اقتدا به محمد(ص)» با اشاره به اینکه وجه بررسی این دو کتاب با هم، انتشار فیلم موهنی است که درباره پیامبر گرامی اسلام(ص) ساخته شده بود، گفت: کتاب «اقتدا به محمد(ص)» حداقل چیزی که به ما می‌گوید این است که اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در غرب یک توهم نیست و واقعاً وجود دارد. در این کتاب به خوبی اسلام‌ستیزی از سوی سیاستمداران و صهیونیست‌ها مورد اشاره قرار گرفته است و این نکته آشکار شده که در غرب دو رکن اسلام، یعنی قرآن و پیامبر اکرم(ص) هدف قرار گرفته است.

وی با تأکید بر این که در مقابل چنین توهین‌هایی ما باید قطعاً از خود حساسیت لازم را نشان دهیم، افزود: اگر عکس‌العملی نباشد، غربیان گام بعدی را در حد بالاتری برمی‌دارند، اما نکته مهم این است که ما بایستی دقت کنیم که تصمیمات ما عاقلانه باشد و در واقع تصمیم‌گیری به دست خود ما باشد و عکس‌العملی کار نکنیم. در واقع این گونه نباید نباشد که امروز اهانتی صورت گرفت و ما اعتراض کنیم، اما همه چیز را تا اهانت بعدی رها کنیم. بایستی عاقلانه جلو آمد و از بازی کردن در سناریوی آن‌ها حذر کرد.

کاکایی با اشاره به اینکه باید حساب استهزاء و اهانت و فحش را از استدلال و منطق و بحث آزادی بیان جدا کرد، عنوان کرد: باید متوجه مدیریتی که در سطح جهانی در این قضایا انجام می‌شود بود و دست به کارهایی نزد که موجب سوء استفاده آن‌ها شود. از سوی دیگر اگر سخنی در چارچوب استدلال و منطق گفته شود، البته ما همیشه اهل مناظره و گفت‌وگو بوده‌ایم و هستیم؛ همان گونه که ائمه(ع) ما در مسجد، که جایگاهی همچون رسانه‌های فعلی داشته است، به بحث و مناظره با همه گروه‌ها و فرقه‌های فکری می‌پرداخته‌اند. پس آزادی بیان وجود داشته است و ما هم باید اهل گفت‌وگو باشیم و بدانیم که در غرب همه بر ضد ما نیستند و انسان‌هایی وجود دارند که ما می‌توانیم با آن‌ها باب گفت‌وگو را باز کنیم؛ که یک نمونه آن همین آقای کارل ارنست است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با بیان این که ما باید کار اصیل، کار عمیق و کار ماندگار کنیم، اظهار کرد: کار اصیل ما می‌بایستی این باشد که به دنبال پژوهش باشیم و به دنبال گفت‌وگو با امثال کارل ارنست و مارتین لینگز و کسانی که می‌توانند در غرب به شکلی از جریان اسلام دفاع کنند، باشیم.

نویسنده کتاب «وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت» در ادامه به معرفی کارل ارنست نویسنده کتاب «اقتدا به محمد(ص)» پرداخت و گفت: ارنست استاد تمام مطالعات اسلام دانشگاه کارولینای شمالی و شاگرد آنه ماری شیمل است که علاقه اولیه او به اسلام از طریق عرفان اسلامی و تصوف شکل گرفته است و خود او گفته که با مولانا به اسلام جذب شده است. او نگارش کتاب «اقتدا به محمد(ص)» را از سال‌ها پیش شروع کرده بود اما به دلیل این که نگارش آن پس از حادثه ۱۱ سپتامبر به پایان رسید، انتشار آن به مشکلاتی برخورد که در نهایت انتشارات دانشگاه کارولینای شمالی چاپ آن را پذیرفت.

کاکایی با بیان اینکه درباره نقش کارل ارنست و امثال او توجه به دو مورد حائز اهمیت است، عنوان کرد: در چارچوب مطالعاتی که در آن جا برای همه دانشجویانی که به دانشگاه وارد می‌شوند ضروری است و تعیین شده است که به مطالعه یک کتاب از علوم انسانی بپردازند و در آن آزمون دهند، در سال ۲۰۰۲ و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر و در شرایطی که جو غلیظی در آمریکا مبنی بر تروریست بودن مسلمانان حاکم بود، آقای کارل ارنست کتاب «تنزیلات نخستین» را که شامل سور قصار قرآن به ترجمه پرفسور مایکل سلز است، معرفی کرد و همه دانشجویان این کتاب را خواندند.

مترجم کتاب «اقتدا به محمد(ص)» با اشاره به یکی دیگر از اقدامات کارل ارنست گفت: او در واحد درسی اختیاری‌ای که در دانشگاه مذکور با عنوان درآمدی به اسلام تعریف شده است، کتاب «اقتدا به محمد(ص)» را به عنوان متن درسی قرار داده است و تدریس او در این کلاس و کاری که ایشان انجام می‌دهد به گونه‌ای بوده است که در حال حاضر این کلاس که همچنان ادامه دارد، با حضور بیش از ۲۵۰ دانشجو تشکیل می‌شود.

کاکایی با اشاره به انگیزه کارل ارنست بیان کرد: او مسلمان نیست اما خود صراحتاً انگیزه‌اش را بیان کرده است و می‌گوید من دیدم که در غرب هیچ دینی مانند اسلام چهره منفی ندارد و در حالی که با همه آیین‌ها با حترام خاصی برخورد می‌شود، اما در بین عموم مردم نگاهی منفی نسبت به اسلام وجود دارد و با توجه به اینکه کارل ارنست نقشی محوری برای پیامبر گرامی اسلام(ص) قائل است می‌گوید من قصد دارم ابرهای جهل اروپائیان و آمریکائیان را نسبت به پیامبر(ص) بزدایم و همچنین نشان دهم که کلیشه‌سازی‌ای که نسبت به مسلمانان رایج است، غلط است.

وی با اشاره به کلیشه‌سازی از مسلمانان گفت: امروزه ایرانیان به عنوان مسلمان در اروپا و آمریکا حضور ندارند و آنانی نیز که در آن نواحی ساکن‌اند، نقش مسلمان را ایفا نمی‌کنند. بنابراین اسلام شیعی و ایرانی در اروپا و آمریکا شناخته شده نیست و در این زمینه کم کاری از ماست. شاهدی بر این امر گفته پروفسور وینسنت برومر است که در سفری که به ایران داشت گفت: شما نباید همه تقصیر را به گردن غربیان بیاندازید چرا که شما حضور جهانی ندارید. وی در بازگشت خود و در جمع همکارانش نیز گفته بود که اگر کسی به دنبال شناخت اسلام به معنای درست آن است حتماً باید ایران را بشناسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به بخشی از نظرات طرح شده از سوی ارنست در کتاب «اقتدا به محمد(ص)» گفت: ارنست معتقد است سیاستمداران غربی و جریانات بنیادگرای اسلامی هم اکنون در مواجهه با اسلام و مسلمانان همچون دو تیغه یک قیچی عمل می‌کنند. بنابراین بایستی برای زدودن توهم و جهلی که ریشه این امور است بر جنبه‌های عقلانی و معنوی اسلام تأکید کرد. در واقع باید از زیر سؤال بردن فلسفه و عرفان و افرادی که از معنویت و عقلانیت سخن می‌گویند حذر کرد؛ چرا که اگر ما در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم در همین دو بعد است.

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات