.

خانه > تأليفات, رویدادها, کتاب ها > کتاب وحدت وجود به چاپ پنجم رسید

کتاب وحدت وجود به چاپ پنجم رسید

wahdat-wujud

کتاب وحدت وجود

کتاب وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت، تألیف دکتر قاسم کاکایی که چاپ چهارم آن مدتها نایاب شده بود اخیراً  از سوی انتشارات هرمس به چاپ پنجم  رسید.

استاد مصطفی ملکیان در مقدمه این کتاب می نویسد:

نویسنده در این کتاب چه می کند؟ می توان گفت که نویسنده در باب آرا و نظریات ابن عربی و اکهارت به چهار کار دست می یازد: الف) شرح، یعنی مکشوف و آشکار ساختن آنچه محجوب و نهفته است ، تصریح آنچه مضمر است ، و ایضاح پیش فرضها و لوازم هر قول. ب) تحلیل ، یعنی واشکافی مفاهیم کلیدی و عمده مانند: وحدت وجود، حلول، اتحاد، وحدت شهود، وجود مطلق ، ظهور، تجّلی، فنا، تعین، ذات، اسم، صفت، محو تعین، نفی صفات، وحدت در کثرت، عین ثابت، نفس، خیال، تنزیه و تشبیه. ج) مقایسه، یعنی ارائه موارد اتفاق و تشابه، موارد اختلاف و تفاوت نظر، و تعیین قوت و ضعف نسبی آرا نظریات، در قیاس با یکدیگر. د) نقد، یعنی نشان دادن صحت یا سقم هر مدعا و قوت یا ضعف هر دلیل. خواندن و باز خواندن این اثر ارجمند برای همه علاقه مندان به مطالعات تطبیقی در عرفان فرض عین است، علی الخصوص که، به زبان فارسی، هم نخستین اثری است که در معرفی مایستر اکهارت منتشر می گردد و هم نخستین اثری که با رویکردی تحلیلی به دیدگاههای ابن عربی نزدیک می شود. نگارنده این سطور نوشته خود را عرض سپاس و حق شناسی ای تلقی می کند به محضر نویسنده محقق کتاب به پاس نکات و دقایق فراوانی که از مطالعه این کتاب عایدش شده است.” این کتاب در سال ۱۳۸۲ به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی دربین کتابهای فلسفه،عرفان و روانشناسی مقام نخست را کسب کرد.

مطالب موجود با عبارات مشترک
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email
 1. بنفشه برومند
  ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ در ۱۷:۱۸ | #1

  آقای کاکایی سلام! خیلی خوش شانس بودم که کتاب شما به دستم رسید و موفق به خواندنش شدم. یک جلد هم برای دوستم هدیه دادم!
  بعد از خواندن کتاب شما وقتی دوباره به سراغ فصوص رفتم، فهم آن برایم راحت تر بود.
  اختلاف نظریه های اکهارت و ابن عربی را به وضوح مشخص کرده اید و این به خواننده کمک می کند که پیوسته احد را درنظر داشته باشد. اگر در باور عرفان شرق، احد وجود نداشت، خیلی زود به نهایت میرسید باخیال این که خود، همه چیز است.
  خسته نباشید و ممنونم.

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات