.

خانه > تأليفات, رویدادها, کتاب ها > به مناسبت روز قدس: فرازی از کتاب “اقتدا به محمد (ص)” نوشته: کارل ارنست

به مناسبت روز قدس: فرازی از کتاب “اقتدا به محمد (ص)” نوشته: کارل ارنست

following

کتاب اقتدا به محمد (ص)

بدون شک مهم‌ترین عامل خلق اندیشه‌های کلیشه‌ای در مورد اعراب و مسلمانان در تاریخ معاصر، جنبش صهیونیسم و نزاع اعراب و اسراییل بوده است. از عجایب است که صهیونیسم که به عنوان یک جنبش اجتماعی با رهبری یهودیان سکولار آغاز شد، امروزه به صورت عنصر شاخص هویت دینی یهود درآمده است. از نقطه نظر تاریخی، صهیونیسم یک جنبش ناسیونالیستی اروپاست همراه با ساز و برگ استعمار. نخستین نظریه پرداز ناسیونالیسم، یهودی جامعه شناسی بود به نام موسی هس (Moses Hess) (متوفای ۱۸۷۵)، از همکاران نزدیک کارل مارکس. نخستین جنبش صهیونیستی به رهبری تئودور هرزل (Theoder Herzel) (متوفای ۱۹۰۵) هویتی ملی را برای یهودیان صورت‌بندی می‌کرد که متمرکز بود بر بازگشت یهودیان به سرزمین‌های آبا و اجدادی اطراف اورشلیم. بلافاصله پس از جنگ جهانی اول، پس از آن که بخش‌هایی از امپراطوری سابق عثمانی به تصرف بریتانیا در‌آمد، مهاجرت‌های پرشمار یهودیان از اروپا و روسیه به فلسطین آغاز گشت. نحوه‌ی استقرار یهودیان در فلسطین اشعال شده توسط بریتانیا، از حیث میزان و زمینه سازی فکری، با مستعمره کردن الجزایر توسط فرانسه قابل قیاس است.
 

ارعاب و دهشت ناشی از هولوکاست، جنبش صهیونیسم را اجتناب ناپذیر جلوه داد و عقب نشینی بریتانیا از مستعمرات خود منجر  به استقلال اسراییل در سال ۱۹۴۷، بروز  اولین جنگ از جنگ‌های متعدد اسراییل با کشورهای عرب هم‌جوار و پیدایش خیل عظیمی از آوارگان فلسطینی شد. مسیحیت پروتستان انجیلی (evangelic) شدیداً بر رویکردهای آمریکا نسبت به دولت اسراییل تأثیر گذاشته است و گروه‌های یهودی آمریکایی طرفدار اسراییل به تشدید این رویکردها کمک کرده‌اند. بسیاری از آمریکاییان بین یهودیان مذکور در کتاب مقدس و دولت جدید اسراییل تفاوت چندانی نمی‌گذارند. در پیش‌گویی‌های معاصر در باب آخرالزمان که بر کتاب دانیال و کتاب مکاشفات [از کتاب مقدس] مبتنی‌اند، از جمله در کتاب پر فروش هال لیندسی (Hall Lindsay) تحت عنوان مرحوم بزرگ سیاره‌ی زمین (The Late Great Planet Earth)، اسراییل به نحو برجسته‌ای نمایان است. این تفسیرهای اخیر از پیش‌گویی‌های کتاب مقدس غالباً شامل پیش‌گویی نابودی آثار تاریخی مسلمانان در اورشلیم به منظور تجدید بنای معبد سلیمان، ظهور مسیحا (Massiah) و وقایع آخرالزمان می‌باشد. مقامات اسراییلی، که آن‌ها نیز بر نمادگرایی بنی اسراییل و یهودیان باستان تأکید می‌ورزند، مناسب دیده‌اند که دیدگاه مسیحی یاد شده را تشویق و ترغیب نمایند، هر چند که در این سناریوهای پیش‌گویانه در باب آخرالزمان، افول یهودیت نیز پیش بینی شده است. عموم مسیحیان آمریکایی نیز خواه ناخواه، از دولت اسراییل علیه فلسطینیان حمایت می‌کنند، هر چند که اقلیت مهمی از فلسطینیان مسیحی هستند.
 از سال ۱۹۶۷، اسرائیل کرانه غربی و نوار غزه را اشغال نموده و این سرزمینهای فلسطینی را با ساز و کاری که از استعمار بریتانیا به ارث برده، اداره کرده است. سرزمینهای اشغالی عملا تنها جایی هستند که هنوز قوانین سرکوبگرانه استعمار بریتانیا در آنها جاری است از قبیل: اجازه مصادره زمین، مجازاتهای سنگین و دسته جمعی، تخریب خانه های افراد مظنون، لغو پروانه ساختمانی و امثال اینها. مقاومت فلسطین در برابر اشغال اسرائیل شکل چپ گراترین سازمانهای سکولاری چون سازمان آزادی بخش فلسطین را به خود گرفت. اشتباه فاحشی است که این نزاع را دینی بخوانیم یا آن را ناشی از عقاید ریشه دار دینی به حساب آوریم. نزاع اعراب و یهودیان، جدالی است امروزی بر سر مالکیت زمین که از قرن بیستم شروع شده است. تنها در سالهای اخیر است که این نزاع شکل بنیادگرایی دینی را به خود گرفته است. عملیات خشونت آمیز خارق العاده ای که چریکهای فلسطینی در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، انجام می دادند، به طور قطع در اذهان، از اعراب تصویری به عنوان تروریست ترسیم کرد. این فلسطینیان سکولار بودند، اعراب نیز در بین مسلمانان در اقلیتند. با این وجود، برای یک خواننده معمولی روزنامه های آمریکایی، سه واژه «عرب»، «مسلمان» و «تروریست»، تقریبا مترادف شده اند. عدم ارتباط و آشنایی با زندگی روزمره اعراب و مسلمانان واقعی، باعث شده است که بسیاری از افراد این تصویر خشن را به عنوان جایگزین اعراب و مسلمانان بپذیرند تا بدان حد که گویا یک جامعه می تواند به طور کامل از تروریستها متشکل باشد.
(برگرفته از فصل اول کتاب Following Muhammad”اقتدا به محمد(ص)” نوشته: کارل ارنست (Carl Ernst) ترجمه: قاسم کاکایی. این کتاب از سوی انتشارات هرمس زیر چاپ است).

این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات