.

خانه > رویدادها > مراسم افتتاحیه گردهمایی مکتب شیراز

مراسم افتتاحیه گردهمایی مکتب شیراز

eftetahie

مراسم افتتاحیه همایش مکتب شیراز

مراسم افتتاحیه گردهمایی مکتب شیراز روز سیزدهم آذرماه در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی‌فرهنگستان هنر، در مراسم افتتاحیه گردهمایی مکتب شیراز، پس از اجرای موسیقی قشقایی، کرنای، سرنای و نقاره (سحرآوازی،) استاد حبیب الله آیت اللهی، رئیس هیئت علمی همایش نگارگری، درباره این گردهمایی سخنرانی کرد. استاد آیت اللهی ضمن تشکر از عوامل فرهنگستان هنر برای برگزاری این گردهمایی گفت: «فرهنگستان هنر از بدو تأسیس تا به حال، به خصوص بعد از معاونت دکتر نامورمطلق، تلاش زیادی در شناساندن فرهنگ و هنر ایران زمین انجام داده است و همایش‌های زیادی را به صورت مستمر برگزار کرده است. ما ایرانی‌ها ملتی هستیم که همیشه در دنیای فرهنگ و ادب تأثیرگذار بوده‌ایم. هر کجا در جهان اسلام، رد پایی از هنر می‌بینیم، ضرب انگشت‌های ایرانی را هم در آنجا مشاهده می‌کنیم. به طوری که تأثیر هنر ایرانی را از دریای چین تا اقیانوس اطلس، می‌توان دید.»
آیت اللهی در پایان افزود: «امیدوارم نسل آینده ایران، قدردان زحمات اندیشمندان و فرهیختگان ایرانی باشند و در حفظ این میراث بکوشند.»
در ادامه دکتر بهمن نامورمطلق، دبیر فرهنگستان هنر و دبیرکل همایش مکتب شیراز، به بیان گزارشی از کارکردهای این گردهمایی پرداخت و گفت: «گردهمایی حاضر به مکتب شیراز یا به گفته‌ای به فرهنگ و هنر شیراز در سه قرن هفتم، هشتم و نهم هجری اختصاص دارد. این موضوع به دلیل آن است که شاخه‌های گوناگون درخصوص به کارگیری واژه مکتب اختلاف نظر دارند و ما در اینجا به صورت تسامحی از مکتب یاد می‌کنیم. در اهمیت مکتب شیراز باید گفت که این مکتب چنان در شکل گیری و قوام هنر ایرانی مؤثر بوده است که بدون آن، هیچ گاه هنر ایرانی به شکل امروزی خود دست نمی‌یافت. به بیان دیگر، بدون مکتب شیراز، هنر، ‌اندیشه و ادبیات ایرانی ناقص و ناتمام بود.»
نامورمطلق در ادامه به فعالیت‌های انجام شده کلان در مکتب شیراز اشاره کرد و گفت: «گروه‌های مختلف این گردهمایی ابتدا به تهیه فراخوان همایش‌ها و پس از آن به موضوع تألیفات، که زمان زیادی می‌طلبید، پرداختند. سپس نزدیک به شصت کتاب را برای پژوهش یا ترجمه انتخاب کردند.»
نامورمطلق همچنین درباره اهداف گردهمایی عنوان کرد: «شاید بتوان پاره‌ای از مهم ترین اهداف این گردهمایی را اولاً بررسی تاریخی و تحلیلی یکی از درخشان ترین دوره‌های فرهنگ و هنر، نه فقط ایران؛ بلکه جهان اسلام دانست. هدف دیگر ما ارائه یک تصویر کلان و میان شاخه‌ای از هنر و فرهنگ مکتب شیراز و پیوند آن با مکاتب دیگر در محورهای هم زمانی و در زمانی است. ما در این همایش سعی در همچنین ایجاد بستر تحقیق در تمام زمینه‌ها از جمله حکمت و فلسفه و هنر ایرانی-اسلامی برای تاریخ نویسان و تحلیل گران هنر ایرانی داشته‌ایم.
قاسم کاکایی قائم مقام دبیرکل گردهمایی نیز در این مراسم اظهار داشت: برای ما جای خوشوقتی است که فرهنگستان برای شناسایی مکتب‌های شهرستان‌ها به شیراز رسیده است؛ آن هم شیراز در قرون هفتم، هشتم و نهم که به گفته هانری کربن و سید حسین نصر این دوره مکتب شیراز نامیده شده است.
وی که خود شیرازی است به صبحت درباره موضوعات مختلف هنری در مکتب شیراز پرداخت و گفت: در باب حکمت در فاصله چهار قرن بین‌خواجه طوسی و میرداماد نام‌های درخشان این دیار بر تارک جهان می‌درخشد.
کاکایی از قاضی بیضابی، قطب‌الدین شیرازی، ملا‌صدرا، دشتکین، میرجلال‌الدین جرجانی و علامه جلاالدین دوانی به عنوان مظاهر حکمت در مکتب شیراز نام برد و نتیجه گرفت که بزرگترین فیلسوفان همه متعلق به شیراز و فارس بزرگ هستند.
به گفته وی حضور متکلمان بسیار شیراز را مرکزی برای حکمت آموزی کرده بود و حتی بزرگی را از مکتب شیراز به دیارهای مختلف فرامی‌خواندند تا آموزش دهند.
قائم مقام دبیرکل همایش مکتب شیراز تصوف و عرفان را در شیراز دارای جایگاه والایی را توصیف کرد و افزود: ظهور منصور حلاج در قرن سوم و شیخ ابواسحاق کازرونی در قرن چهارم و دیگر عارفان در قرون بعد بیانگر این موضوع است.
کاکایی با اشاره به لقب شیراز به برج‌ الاولیا عنوان کرد: قرن‌های هفتم، هشتم و نهم نه تنها دوران فترت نیست بلکه حوادثی در این دوره گذشته است که شیراز را در دنیا متمایز کرده و سبب شده در حمله مغول این شهر مصون بماند.
وی افزود: از آنجا که شیراز دارای پایه فرهنگی مستحکمی بوده است این فرهنگ در دوره تیموری نیز اثرگذار بوده است.
وی در پایان قضاوت درباره مکتب شیراز در قرون هفتم، هشتم و نهم هجری را به بزرگان ادب واگذار کرد و به قرائت اشعاری از سعدی و حافظ و دیگر بزرگان شیراز در وصف این دیار پرداخت.
این همایش که صبح چهارشنبه ۱۳ آذر آغاز شده تا روز شانزدهم آذرماه در تهران و در روزهای شانزدهم و هفدهم در شیراز ادامه می‌یابد و هنرمندان، ادیبان، صاحب‌نظران و پژوهشگران به صحبت در نشست‌های علمی می‌پردازند.
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات