.

خانه > رویدادها > گزارش دکتر قاسم کاکایی در افتتاحیۀ کنگرۀ سیره و اندیشۀ امام علی (ع)

گزارش دکتر قاسم کاکایی در افتتاحیۀ کنگرۀ سیره و اندیشۀ امام علی (ع)

imam ali

پوستر همایش امام علی (ع)

  الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله                             

 سخن خود را با کلام مولانا آغاز می‌کنم:
ای علی که جمله عقل و دیده‌ای                               
 شمه ای وا گو از آنچه دیده‌ای
تیغ  حلمت   جان  ما  را   پاک  کرد                              
  آب  علمت  خاک  ما را  پاک کرد
چشم  تو   ادراک  غیب    آموخته                                
 چشمهای  حاضران   بر دوخته
چون  تو  بابی  آن  مدینۀ علم   را                                 
چون  شعاعی  آفتاب حلم   را
باز  باش  ای  باب   بر جویای  باب                                
تا  رسد از  تو  قشور  اندر لباب
باز  باش  ای  باب  رحمت  تا   ابد                                 
بارگاه     ”  ما   له   کفو    احد “
خدا را سپاس می‌گوییم که مار را توفیق داد تا از اندیشمندان و فرهیختگان در دارالعم شیراز محفلی بیارائیم و مدینۀ علم را از بابش وارد شویم و از مشکات معنویت و عقلانیت علی به کسب و نشر نور عقل و ایمان بپردازیم.
با عنایت به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری بنام امیرمؤمنان، کنگرۀ سیره و اندیشۀ امام علی (ع)، توسط بخش الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز با همکاری انجمن معارف اسلامی ایران، از اردیبهشت ماه امسال کار خود را شروع کرد. هدف این کنگره بررسی و شناخت ابعاد اعتقادی، اخلاقی و سیاسی – حکومتی امام علی (ع)، بمنظور تهیۀ مجموعه مقالاتی تحقیقی و پژوهشی در این زمینه بود تا یادگاری ماندگار از این سال گرامی در دست اهل علم و ادب باقی بماند و با توسل به علی (ع) گامی برداشته شود در جهت پر کردن خلأ عقلانیت و معنویت که امروز هر گروهی به نحوی با آن مواجه است.
هر چند با صدها همایش نیز نمی‌توان در اقیانوس اندیشۀ علی (ع) غور نمود و ابعاد مختلف شخصیت آن بزرگ مرد جاودانه تاریخ را بررسی کرد لیکن
آب دریا را اگر نتوان کشید                                     هم به قدر تشنگی باید چشید
کمیتۀ علمی این کنگره مرکب از اعضای بخش الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز و بعضی از استادان بخش ادبیات فارسی این دانشگاه و نیز جمعی از اعضای انجمن معارف اسلامی ایران بوده است. این کمیته با تشکیل دبیرخانه‌ای در دانشگاه شیراز و دفتری در انجمن معارف اسلامی شعبۀ قم کار خود را آغاز کرد.
با عنایت به ترکیب این کمیته و زمینه‌های موجود فرهنگی شیراز، مهد ملاصدرا و سعدی و حافظ، انتظار می‌رفت که ابعاد حکمی، عرفانی و ادبی اندیشه آن رادمرد تاریخ بشریت بیش از سایر ابعاد مورد توجه قرار گیرد. لیکن کمیته سعی نمود که همه ابعاد اندیشه و سیرۀ آن امام را که به نحوی به علوم انسانی مرتبط می شود مدنظر قرار دهد. سیاست، فقه، حقوق، علوم تربیتی جامعه شناسی، اخلاق و تاریخ نیز از نظر دور نماندند و در چهار محور: ۱- سیرۀ اخلاقی ۲- سیرۀ سیاسی – حکومتی ۳- اندیشه‌های حکمی، کلامی، عرفانی، حقوقی و اجتماعی ۴- نهج البلاغه و جایگاه ادبی آن، فراخوان مقاله شد. این فراخوان با کمک انجمن معارف اسلامی در بیش از ۷۰۰ دانشگاه کشور اعم از دولتی، آزاد، پیام نور و علوم پزشکی پخش شد. همچنین طی تماس با حدود ۲۵۰ نفر از شخصیتهای علمی و محققان کشور که در این زمینه کاری انجام داده و یا صاحب اثری بودند از ایشان درخواست مقاله شد.
          خوشبختانه، توفیق علوی، دست اندرکاران کنگره را یار گشت و محققان دانشگاههای سراسر کشور استقبال چشمگیری از این کنگره نمودند و این فراخوان توانست تکاپویی علمی در همۀ دانشگاهها ایجاد کند بطوری که در موعد مقرر بیش از ۳۰۰ مقاله از دانشگاههای بزرگی چون تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و فردوسی مشهد گرفته تا ایلام، بجنورد، زاهدان، خوزستان و بسیاری نقاط کشور به دبیرخانۀ کنگره رسید. این مقالات توسط جمعی از متخصصان رشته‌های مختلف علوم انسانی که بالغ بر ۳۰ نفر می‌شدند داوری شد. این داوری در سه مرحله انجام گشت. در مرحله اول حدود ۱۰۰ مقاله، در مرحله دوم ۵۰ مقاله از این ۱۰۰ مقاله، ودر مرحله سوم از این تعداد، ۳۰ مقاله برگزیده شد که ۲۰ مقاله بصورت اصلی و ۱۰ مقاله بطور ذخیره، امروز و فردا در طی ۷ جلسۀ کنگره ارائه خواهند شد. و ان‌شاءالله ۵۰ مقاله در مجموعۀ مقالات به چاپ خواهد رسید.
          این کنگره در برپایی و به سامان رساندن اهداف خویش از حمایتهای ریاست محترم دانشگاه شیراز، معاونت محترم پژوهشی این دانشگاه و ارگانهای مختلفی چون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، شورای اسلامی شهر شیراز، سازمان تبلیغات، ستاد بزرگداشت سال امام علی (ع) و بخصوص مسئولان محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر معین وزیر محترم و معاونین ایشان، جناب آقای دکتر ظریفیان و دکتر خانیکی، برخوردار بوده است. از همۀ عزیزان و نیز از همۀ اندیشمندانی که بر ما منت نهادند و باحضور خود در این کنگره گامی در جهت تبیین سیره و اندیشۀ امیر مؤمنان برداشتند تشکر می‌شود.
          در پایان نیز جز شفاعت علی (ع) امید و چشمداشتی نداریم و با سعدی علیه‌الرحمه همنواییم که:
فردا که هر کسی به شفیعی زنند دست                        مائیم و دست و دامن معصوم مرتضی
                                                                                      والسلام
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات