.

خانه > رویدادها > پیام سید محمد خاتمی، رئیس جمهور، به کنگرۀ سیره و اندیشۀ امام علی (ع)

پیام سید محمد خاتمی، رئیس جمهور، به کنگرۀ سیره و اندیشۀ امام علی (ع)

khatami

سید محمد خاتمی

بسم الله الرحمن الرحیم

                                                                 

 برگزاری کنگرۀ ملی سیره و اندیشۀ امام علی (ع) را در شهر اندیشه و ادب- شیراز- و در آستانه دو عید بزرگ قربان و غدیر به عموم متفکران، محققان، شرکت کنندگان و دست اندرکاران گرانقدر صمیمانه تبریک می‌گویم و از دانشگاه شیراز و انجمن معارف اسلامی ایران به خاطر این همت و اقدام شایسته علمی تشکر می‌کنم.
          امیرمومنان علی(ع) میزان و شاخص بارز آئین و مکتب ماست. جویندگان حقیقت، تشنگان عدالت و شیفتگان معنویت همواره در وجود او گمشدۀ خویش را یافته‌اند، از این رو شناخت و عرضۀ اندیشه و سیرۀ آن امام همام پاسخی مناسب به نیازها، آلام و امیدهای هر عصر است. عصر ما با عطشی بیشتر در جستجوی علی (ع) است. او صدای عدالت، آزادی و کمال انسان است. در کهکشان وجود او دنیاهای درهم تنیده‌ای را از زهد و تقوا، عبادت و عرفان، حکمت و فلسفه، پند و اخلاق، سیاست و مسئولیت، حماسه و شجاعت، آزادگی و مردم داری می‌توان یافت که انسان امروز مشتاقانه در پی فهم و تحقق آنهاست.
          امام علی (ع) مظهر و مصداق عدل است و عدل گرایی بارزترین مشخصه فرهنگ شیعی است. شیعه هم در عرصه آفرینش و هم در عرصه رفتار فردی و روابط اجتماعی قائل به عدل است. لازمۀ پذیرش عدل در هستی، به کارگیری خرد و بسط خردورزی است. خردورزی یک ارزش الهی را به دنبال دارد. استقرار جامعه بر اساس ارزشهای الهی، اخلاقی و عقلانی هدف اصلی جامعه علوی است. در جامعه‌ای که علی (ع) می‌سازد، انسان محترم و عزیز است، نه تنها انسان مسلمان، بلکه هر انسانی که درچارچوب نظام اسلامی به سر می‌برد. او حاکم انسانهای باعزت است، نه انسانهای خوار شده، به این سبب بر حقوق متقابل مردم و حکومت تأکید دراد و حکومت را در برابر مردم مسئول و مکلف می‌داند.
          در بینش و منش امام علی بن ابیطالب (ع) پذیرش حق انسانی در تعیین سرنوشت، حاصل پذیرش عدل در حوزۀ وجودی انسان است و خداوند به اذن خود انسان را بر سرنوشت خویش مسلط کرده است.
          چنین است که او با صراحت، استقرار حکومت حقانی خود را مبتنی بر گزینش و انتخاب خود می‌کند و در آن بر صاحب حق بودن مردم و مسئولیت حاکمان در برابر آنان تأکید دارد.
          حاصل این اندیشه و سیره آن است که در جامعۀ عدل بنیاد و علی مدار، دینداری و عدالت و آزادی و مردم سالاری در ترکیب بسیار بدیعی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و پیامی نو برای جهان تشنۀ حقیقت به ارمغان می‌آورند.
          من امیدوارم که به یمن انقلاب بزرگ اسلامی و برخورداری از اندیشۀ والای حضرت امام خمینی(ره) که منشا عزت و آغاز دوره‌ای جدید در سرنوشت ما بود، در پرتو نظامی که افتخار آن بهرمندی از فرهنگی علوی است و در سالی که به ابتکار رهبر معظم انقلاب به سال امیرالمؤنین علی (ع) اختصاص دارد، امکان شناخت و ارائۀ هر چه بیشتر اندیشه و سیرۀ آن جلوۀ حق را بیابیم. حضور ارجمند برجستگان حوزه و دانشگاه و نخبگان و متفکران کشور در این باب بسیار مغتنم است و من برپایی این نشست فرخنده را در همین جهت صمیمانه ارج می‌گذارم.
          از خداوند بزرگ توفیق همگان را در پیروی از اندیشه و مشی آن امام همام مسئلت دارم.
 سید محمدخاتمی
رئیس جمهوری اسلامی ایران
این مطلب را منتشر کنید:
Facebook Twitter Linkedin Email

Captcha Captcha Reload


برخی از رویدادها

برخی از تألیفات